Ramazanda Sağlıklı Oruç Tutmak İçin

2014 Ramazan ayının gelmesine oldukça az bir zaman kaldı. Ve bunun sonucu olarak da kendimizi, 2011 ramazan ayına hazırlamamız gerekiyor; çünkü 2014 Ramazan Ayı oldukça zorlu geçecek uzun ve sıcak yaz günlerini kapsıyor. 2011 ramazan ayına hazır hale gelmek için ise, oruç tutmak isteyen kişilerin, kendilerini oruca hazırlamaları gerekmektedir. Peki 2014 ramazan ayında sorunsuz oruç tutmak için neler yapmak gerekiyor? Herşeyden önce öğle ve akşam yemeklerinin bugünlerde azaltılması gerekiyor. 2014 Ramazan ayında oruç tutmak isteyen kişilerin, öğle yemeklerinde, kavun ya da karpuz gibi hafif yiyeceklerle vücudu oruç tutmaya hazırlamaları gerekiyor…

2011 ramazan ayına kendisini hazırlayarak sorunsuz ve sağlıklı oruç tutmak isteyen kişilerin, önümüzdeki bir kaç gün içerisinde, kendilerini 2014 ramazan ayında oruç tutmaya hazırlamaları; ve bunun için de, tükettikleri gıda miktarını azaltmaları gerekiyor. Öğle yemeklerinin yerine kavun ya da karpuz gibi mevsim meyvelerinin tüketilmesi, 2014 ramazan ayı öncesinde vücudun ramazan ayına hazırlanabilmesi için büyük ölçüde olanak sağlamakta; ve vücudun direncini koruyarak oruç tutmaya alışımı sağlamaktadır.

2014 ramazanında oruç tutacak olanlar, iftar sofralarında sebze ve tahıl ağırlıklı yemekler bulundurmalılar. Çok yemek yediren ve iştah açan yiyecekler yerine, 2014 ramazanında, iftar sofrasını, tahıllı yiyeceklerden oluşturmak, açlığı giderip doyduğunuzu hissettirmek adına daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

2014 ramazanda oruç tutacak olan kişilerin menülerinde, her gün et yemeğinin olması yerine, bir gün tavuk, bir gün balık, bir gün sebze, bir gün et şeklinde bir beslenme tarzı tercih edilecek olursa, oruç tutmak için bir adım atmış olan kişilerin daha sağlıklı beslenmeleri söz konusu olacaktır. Tatlı, dondurma ve kuruyemiş gibi yiyeceklerin ise, 2014 ramazanda, iftardan bir kaç saat sonra tüketilmesi, daha sağlıklı bir beslenme düzenin sağlanmasını gerçekleştirecektir.

2014 ramazanda iftar sofrasında çok fazla sıvı tüketimi gerçekleştirilirse, oruç tutmak ertesi gün için daha zor olacaktır; çünkü kişi, hem çok sıvı alır; hem de çok yemek yerse, midesinde bir şişkinlik meydana gelecek; ve bu şişkinlik hem kalp ve damar hastalıklarını hem de mide sorunlarını tetikleyecektir. İftar sofrasında içilecek olan bir ya da iki bardak su ile birlikte içilecek olan çorba da sıvı tüketimi açısından yararlı olacaktır. Gereken sıvı alımı, iftardan sonra, günlük sıvı ihtiyacını zaten tolere edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir