Adaçayı Nasıl Demlenir? Adaçayı Nasıl Hazırlanır?

Bu yazımızda adaçayının yararları, adaçayının kadınlara faydaları ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra sıkça sorulan adaçayı nasıl demlenir? Adaçayı nasıl hazırlanır? Adaçayının kimler kullanmamalı gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Adaçayı Nasıl Demlenir-Adaçayı Nasıl Hazırlanır

Adaçayının yararları ve kadınlara faydaları nelerdir?

Antiseptik özelliği, gaz söktürücü, ferahlatıcı etkileri nedeniyle geçmişten beri halkın dahilen ve haricen kullandığı bir bitkidir. Antiseptik özelliğinden dolayı diş eti ve boğaz iltihaplarını gidermek için destek olarak kullanımı bulunmaktadır. Ayrıca içinde fitoöstrojenler bulunması nedeni ile ağrılı, düzensiz adet şikayetlerinde hormon düzenlemeye ve menopoz dönemlerinde şikayetlerin azaltılmasında yardımcı etkisi olduğu bilinmektedir. Adaçayının faydaları ile bilgi daha önceki yazılarda mevcut olduğundan o yazıları da okuyabilirsiniz.

Adaçayı nasıl demlenir?

Adaçayı nasıl hazırlanır? Adaçayının hazırlanışı demleme usulü ile olmalıdır. Adaçayı kaynatılarak hazırlanmamalıdır. Eğer adaçayını 2 dakikadan uzun süre kaynatırsak toksik maddeye dönüşeceğinden zararlı hale gelecektir.

Adaçayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı adaçayını yada 1 poşet adaçayını fincana koyup üzerine sıcak su ekleyip üzerini kapatarak 5 dakika demlenmesini beklemeliyiz. Günde 2-3 çay fincanı içilmesi önerilir. Daha fazla içilmemelidir.

Adaçayı gargarası nasıl hazırlanır?

Adaçayı gargarası için 1 poşet adaçayını yada 1 tatlı kaşığı adaçayının üzerine sıcak su ekleyip 10 dakika demlenip süzülerek hazırlanan adaçayı gargarası ile günde 2-3 defa gargara yapılır. Demlendikten sonra adaçayını suyun içinde bekletmeyiniz mutlaka süzerek çıkarınız.

Adaçayını kimler içmemeli?

Eğer herhangi bir sağlık sorununuz bulunuyorsa, düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız o zaman doktorunuza danışmadan adaçayı içmeyiniz.

Adaçayını hamileler içebilir mi? Adaçayının hamilelik döneminde kullanılması önerilmez.

Adaçayında doğal fitoöstrojenler olduğundan erkeklerin aşırı miktarda ve uzun süreler adaçayı içmeleri önerilmez.

Adaçayı belirtilen miktarların üzerinde aşırı kullanıldığında kan basıncının (tansiyonun) yükselmesine neden olabilir. Bazı kişilerde tansiyon yükseltici etkisi olabilir.

Adaçayı hakkında merak edilen konular hakkında bilgiler verdik. Lüften uyarılara dikkat ediniz. Bitkilerin destek amacı ile kullanılması gerektiğini kendi kendinize teşhis ve tedavi yoluna başvurmamanız gerektiğini, herhangi bir sağlık probleminizde doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayınız.

One Comment on “Adaçayı Nasıl Demlenir? Adaçayı Nasıl Hazırlanır?”

  1. adaçayı çok faydalı ve her derde deva. kızım küçük ve astım bronşit tedavisi görüyordu. Yakınımızın tavsiyesi üzerine eczanelerde Nutraxin adaçayı varmış. onu aldık ve sabah akşam günde 2 kere demleyerek içiriyorum. tabi içine bal ve limonda eklyorum. öksürüğü biraz azaldı gibi. etki edeceğine inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir