Adaçayı Ve Adaçayının Faydaları

Adaçayı, şifalı bitkiler arasında, kendisine has yeri olan bitkilerden bir tanesidir. Adaçayının faydaları ise, pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Adaçayı, öyle bir bitkidir ki, pek çok doktorun tavsiyesi ile, hastalıkların tedavisinde dahi kullanılabilmektedir. Peki adaçayının faydaları nelerdir ki bu kadar çok tercih edilmektedir?

Adaçayının faydaları arasında ilk sırada, terleme gelmektedir. Çok fazla terleyen insanlar; ya da özellikle geceleri terleyenler, adaçayının faydalarından yararlanarak, terleme olayına son verebilirler. Ki adaçayının terlemeye karşı, lavantadan sonra, en etkili bitki olduğu da bilinmektedir.

Adaçayının faydaları arasında vücut direncinin arttırılmasından da söz edilmektedir. Hasta olan kişiler, hastalıkları sonrasında direnç kaybı yaşarlar; ve bağışıklık sistemleri zayıflar. Adaçayı, bu açığı kapatabilecek bir etkiye sahiptir.

ADAÇAYININ FAYDALARI

Adaçayının faydaları arasında, vücuttaki bezeleri geçirmek, krampları azaltmak ve önlemek, omurilik rahatsızlıklarına karşı koyabilmek ve vücuttaki titremelere engel olmak da sayılmaktadır.

Adaçayının faydaları , karaciğer hastalıklarının giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Adaçayının faydaları arasında, karaciğerde oluşmuş olan tüm hastalıkların ortadan kaldırılabildiği; ve bununla birlikte var olan gaz problemlerini de giderdiği bilinmektedir.

Adaçayının faydaları arasında, kanı temizleme özelliğinden söz etmek gerekirken, adaçayının faydaları arasında, solunum yollarında bulunması muhtemel olan balgam şeklindeki salgıları temizlemek de yer almaktadır. Adaçayının faydaları arasında ayrıca, iştah açma özelliğinden de söz edilmektedir.

Adaçayının faydaları arasında, mide ve bağırsakların rahatlatılmasından da söz edilirken, adaçayının faydalarından bir diğerinin de midede bulunan gazların ortadan kaldırılması olduğu, uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Adaçayının faydaları arasında, ishal problemine iyi gelmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Adaçayının faydalarından bir diğeri de böcek sokması olaylarıdır. Böceğin soktuğu yere konulan adaçayı yaprağı, böcek zehirlenmelerine karşı rahatlama sağlamaktadır.

Adaçayının sağlığımıza faydaları arasında, adaçayının gargara ve ağız çalkalama aracı olarak kullanıldığı düşünüldüğünde, ülser, bademcik, boğaz enfeksiyonları gibi sağlık sorunlarının giderildiği bilinmektedir.

Adaçayının faydaları arasında, gücü az olan ve aynı zamanda zayıf olan çocukların vücut direncini arttırmak da sayılmaktadır.

Adaçayının faydalarından bir diğeri de, diş eti kanamalarına; ve sallanan diş problemlerine iyi gelmesidir.

Uyarı: Tüm bunların yanında, adaçayının doktor gözetiminde kullanılması, belirtilen sağlık sorunlarından daha etkili sonuç alınmasını sağlayacaktır. Diğer şifalı bitkilerde olduğu gibi adaçayının da uzmanların belirttiği günlük tüketimi aşmadan ve bunun dışında herhangi bir rahatsızlığınız varsa ilaç kullanıyorsanız muhakkak doktora danışarak kullanmalısınız.

Adaçayının yan etkileri

Adaçayında doğal fitoöstrojenler bulunur. Erkeklerin yoğun ve uzun süreli kullanmaları önerilmez. Aşırı kullanımda adaçayı kan basıncını yükseltebilir. Günde 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir. Hamilelik döneminde kullanılmaz.

3 Comments on “Adaçayı Ve Adaçayının Faydaları”

  1. Tüylü ve beyazımsı bir renkte olan yapraklarının kurusu çay gibi haşlanarak içildiği gibi, et yemeklerine koku ve lezzet vermek için de kullanılır. Özellikle karaciğer, ördek, kaz, tavuk ve av hayvanlannın kızartmalannda çok hoş bir koku ve tat verdiği için kullanılir. Avrupa ülkelerinin mutfaklannda kızarmış patateslerin, hamurlara koyulan yağların kokulandınlmasında, salamuralarda, etlerin dinlendirilmesinde çok kullanılır.

  2. Adaçayı menopozda gece terlemelerine iyi gelen bir bitkidir. Uyarıcı olduğundan gündüz içilmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir