Adet Kanaması Düzensizliği

Kanama miktarınız fazlaysa yada kanama süresi 1 haftayı aşıyorsa kesinlikle bir jinekoloğa başvurmanızda yarar vardır. Yapılacak olan ultrason kontrolüyle rahim içi tabakasının kalınlığı ve bu kalınlığa komşu durumda olabilecek herhangi bir tümörün olup olmadığı kontrol edilir.

Ultrason ile kanamayı çoğaltacak rahim kalınlaşmaları da ekarte edilebilir. Bunun dışında kanama miktarı fazla değil ancak süreklilik teşkil ediyorsa, hormonal açıdan herhangi bir pataloji var olup olmadığına bakılır.

Eğer mevcut bir spiraliniz varsa bu değerlendirilerek çıkartılır. Enfeksiyon varsa buna en uygun tedavi yöntemi seçilir. Fakat kanamaya sebep olan bir miyom ise tedavi yolu sadece operasyondur.

Adet Kanaması Düzensizliği Tedavi Süreci

Herhangi bir pataloji yada yer kaplayan herhangi bir oluşum yoksa ve enfeksiyon söz konusu değilse hastanın yaş grubuna göre tedavi şekli ayarlanır. Eğer hasta olan kadın 35 yaşının üzerindeyse, kanama miktarı çok fazla ve tedavi hiçbir şekilde cevap vermiyorsa kadından örnek alınarak incelenir.

Eğer hiperplazi tarzı kansere sebep olabilen bir durum söz konusu değilse, sadece düzensiz hormonal salınım yüzünden kaynaklanan bur durum söz konusuysa basit hormonal preparatlarla kanama düzensizliği ve adet dönemindeki kanama fazlalığı sorunu çözülebilir.

Eğer hastanın ağız yolu ile hormon almasına engel bir durum varsa bu noktada kanama miktarını azaltabilen hormonlu spiraller takılır.

Uyarı : “Burada ki bilgiler sizleri bilgilendirmek amacı ile derlenmiştir. Doktor kontrolü ve tavsiyesi yerine geçmez. Çeşitli sağlık sorunları için hekime kontrolüne ve tedavisine önem veriniz.”

One Comment on “Adet Kanaması Düzensizliği”

  1. Slm ben 2 aydır lazer epilasyon başladım ve o günden sonra 2 hafta adet gördüm sonrasında doktor geciktirici ile adetimi durdurdu bu kezde sancım başladı başka bi hastanede acile gittim rahim kalınlaşması var dedi polikliniğe gel dedi pazartesi gideceğim ama korkuyorum lazerle ilğisi olabilirmi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir