Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Biz bayanların büyük bir kısmı adet dönemini ağrılı geçirir, fakat bazılarımızda bu adet sancıları fazlasıyla yoğun ve şiddetli olabiliyor. Öyle ki, günlük işlerimizi yaparken bile zorlanabiliyor, tüm gün yataktan çıkmak istemiyoruz.

 Neden Adet Sancısı Çekeriz?  

Doktorlar bu ağrıya dismonere diyorlar ve her ay çekilen bu adet sancılarının nedenini, bu dönemde yaşanan rahim kasılmalarına bağlı olarak, rahme giden oksijenin azalması olarak açıklıyorlar. 18 – 50 yaş aralığındaki her kadın, daha doğrusu adet gören her kadın ya da genç kız adet sancılarından yakınabilir.  Adet ağrılarının şiddetini, her kadının farklı boyutta yaşaması ise kişinin psikolojik durumu, genetik özellikleri ve ağrı eşiğinin düşük ya da yüksek seviyede olmasıyla alakalı. Ama şu bir gerçek ki; hiç doğum yapmamış, sigara içen, alkol kullanan, aşırı kilolu bayanlar, bu dönemi diğer bayanlara göre daha sıkıntılı geçirebiliyorlar. Bütün bunların yanı sıra bazı hastalıklar da adet sancılarının yoğunlaşmasına sebep olabiliyor. Mesela bir takım rahim urları, miyom,  endometriyozis, çikolata kisti, vajinal bir enfeksiyon, ria (spiral) ve rahim ağzı daralmaları gibi bazı rahatsızlıklar bu ağrıların artmasına sebep olabiliyor. O nedenle, adet dönemini aşırı sancılı geçiriyorsanız, bu sancılar gündelik yaşamınızı, iş hayatınızı, sosyal hayatınızı olumsuz etkilemeye başladıysa eğer, öncelikle bir doktora muayene olmalısınız. Eğer bir hastalık nedeniyle çok ağrı yaşıyorsanız, tedavi sonrası rahatlayacaksınızdır. Ancak herhangi sağlık sorununuz yok ise bazı yöntemlerle sancıları hafifletebilir, biraz rahatlayabilirsiniz.

 Adet sancısına Ne iyi Gelir? 

regl sancisi

Peki, nedir bu yöntemler? Ne yesem, ne yapsam da biraz rahatlasam diyorsanız! Aşağıda size önerebileceğim yöntemlerden biri mutlaka size de iyi gelecektir.  Eğer bir sağlık sorununa bağlı olmayan adet sancıları çekiyorsanız; bazı bitkisel çaylardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca evde uygulanabilecek olan bazı basit yöntemler de adet sancılarınıza iyi gelecek, en azından hafifletmenize yardımcı olacaktır.

 Adet Sancısı İçin Önerilen Yöntemler Nelerdir?

Alt karın bölgenize elinizle dairesel hareketlerle masaj yapın,

Ayaklarınızın altına yastık koyarak uzanın,

Alt karın bölgenizi sıcak tutun, mesela sıcak bir havlu ile sarın,

Sıcak bir duş alın,

Hafif yemekler yiyin,

Ağır kaldırmayın, kendinizi fiziksel olarak zorlamayın,

Vitamin ve mineral takviyesi yapın (özellikle E vitamini, omega 3)

Sıcak içecekler, özellikle bazı bitki çayları için

Çay kahve vb. azaltın ya da içmeyin

Adet Sancısı İçin Önerilen Bitkiler ve Bitki Çayları Nelerdir?

Yaban Mersini: Kas gevşetici özelliği olan yaban mersini adet sancıları için önerilen bitkiler arasındadır.

Ahududu: Yapılan araştırmalar ahududunun döl yatağını gevşeterek, adet sancılarını yarı yarıya azalttığını gösteriyor. Ahududu çayı içebilirsiz.

Zencefil: Aynı şekilde zencefil de ağrı kesici ve krampları azaltıcı etkiye sahip bir bitkidir. Günde 2-3 bardak zencefil çayı içmek ağrınızı hafifletecektir.

Papatya: Adet döneminde yaşanan kasılmalara karşı papatya çayı da içebilirsiniz. Günde 2 – 3 bardak içebileceğiniz papatya çayının tek yan etkisi uykunuzu getirebilecek olmasıdır.

Hayıt: Adet döneminde göğüslerdeki hassasiyeti azaltan özelliğe sahip bir bitki olduğu kanıtlanan hayıt bitkisinin da çayını içebilirsiniz ayrıca kapsülleri de satılıyor.

Melisa: Melisa çayı adet ağrısını azalttığı gibi şişkinliği de azaltır. Ama aynı zamanda uyku yapar.

Nane: Nane çayı da ağrılarınızı hafifletici bitki çaylarından biridir.

Ancak sürekli kullandığınız ilaçlar varsa, tansiyon şeker ve benzeri bir rahatsızlığınız varsa bitki çayı tüketmeden önce doktora danışmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Sevgiyle, Sağlıcakla

Yeşim Çelik Yayla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir