Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Birçok insanın kendilerine olan güvenlerini kaybetmesine sebep olan ağız kokusu probleminden kurtulmak sanıldığı kadar zor değildir. Ağız kokusu bir rahatsızlık değildir fakat birçok insanın sosyal ilişkileri ve eşleriyle olan ilişkilerini kötü yönde etkiler. Tıpta halitosis adı verilen ağız kokusu sorununu sebebi belirlendiği zaman bu problemi yok etmek zor değil.

Eğer uzun süreli ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız, kokuya sebep olan ağız içi problemlerin belirlenmesi için bir diş doktoruna gitmeniz ve kapsamlı bir muayeneden geçmeniz gerekmektedir. Muayeneden sonra problemin boyutları belli olur.

Ağız kokusunu geçirmek için ;

1- Diş eti rahatsızlığı, diş çürüğü yada ağızda enfeksiyon varsa tedavi ettirilmelidir. Ağızda protez ve köprülerde yiyecek birikmesi ihtimalini yok edin.

2- Ağız temizliğine özen gösterin. Dişlerin bütün yüzeyi ve dili düzenli bir şekilde fırçalayın. Dili arkadan öne doğru ve fazla bastırmadan fırçalayın. Diş macununu seçerken çinko içermesine özen gösterin. Diş ipi kullanmakta ağız bakımında temizliği sağlayacaktır.

3- Ağız temizliği için diş macunuyla beraber kısa süreli alkolsüz ve iltihap önleyen özelliği olmayan antiseptik gargaralardan yararlanın.

4- Ağız kokusunun önüne geçmek için bütün gün su içmeye özen gösterin.

5- Şekersiz sakızları çiğneyebilirsiniz. Bu şekilde tükürük salgısı artar ve ağız kendi kendine temizlenir. Mentollü sakız ve pastilleri ağzın kurumasına sebep olabileceği için tercih etmeyin. Yemek yerken lokmaları fazla çiğnemek de tükürük salgısını artırıp kokuyu girmeye yardım eder.

6- Su miktarı yüksek olan domates, kereviz, pırasa gibi sebzelerle elma gibi meyveleri bol miktarda tüketin. Yemeklere maydanoz ekleyin.

7- Sindirmesi zor olan sarımsak, soğan, süt ürünleri ve baharat çeşitlerini fazla tercih etmeyin.

8- Kahve tanesi çiğneyin yada portakal, limon kabuğu emerek ağız kokusunu yok edebilirsiniz.

9- Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir