Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu insanların hem sağlığını hemde sosyal yaşamını (–) yönde etkileyen bir sorundur. Ağız Kokusu; Bakterilerin ağız içindeki gıda artıklarıyla birleşerek oluşturduğu hoş olmayan kokuya denir. Bu Sorun çoğu zaman ağız için nedenlerden kaynaklansa da bazı hastalıklarda ağız kokusuna neden olabilir. Ağız kokusu en çok sabahları hissedilir. Ancak sağlıklı insanlarda bu ağız kokusu dişler fırçalandıktan sonra gider. Eğer ağız bakımı sağlanmasına rağmen koku devam ediyorsa en kısa zamanda bir diş hekimine başvurulmalıdır.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız Kokusunu Giderebilmek için diş fırçalamanız yeterli olacaktır ancak eğer koku hala devam ediyor ise aşağıda verdiğimiz besinlerle kokuya engel olabilirsiniz.

Ağız Kokusuna İyi Gelen Besinler

Maydanoz: Ağız kokusuna neden olan besinleri tükettikten sonra yiyeceğiniz bir adet maydanoz hoş bir ağız kokusuna ve ferah nefese sahip olmanıza sağlayacaktır. Maydanoz yediğinizde ağız kokusunun yerini güzel bir koku alacaktır.

Kuru Yemişler: Çekirdekler ve kuru yemişler dişleri kaplayarak bakterilere karşı koruyucu tabaka görevlerini aldıkları için ağız kokusuna engel olacaklardır. Kuru yemişler ve çekirdekler yaydıkları doğal yağlarla hem ağız kokusuna yarar sağlarken hemde diş minelerini güçlendirerek dişlerin çürümelerine karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Balık: Balıkta bulunan fosfor, kemik ve diş dokusunun en temel maddelerinden birisidir. Fosfor dişleri sertleştirir. Bu yüzden kokusuz bir ağız ve sağlıklı dişler için her hafta en az 1 kez balık tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir