Ağız Kokusu ve Nedenleri

Toplumumuzda, pek çoğumuzun başına gelen sorunlardan bir tanesi, ağız kokusudur. Ağız kokusu probleminin tıp dilindeki adı ise Halitosistir. Ağız kokusu, sosyal yönden, bizi insanlardan uzaklaştırır; ve bu durum da psikolojimizi bozmaya yeter. Gerek ilişkilerimizde; gerekse de ilişkilerimizde karşılaştığımız iletişim problemlerinde, ağız kokusunun, çok olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Ağız kokusu her zaman önemsenmemekle birlikte, kişiler, çok rahatsızlık duydukları zamanlarda doktor yardımı almayı tercih ederler. Doktorlarımız ise, bazen ağız kokusunu hafife almakta; ve gereken tetkikleri, hastaları için yapmamaktadırlar. Ancak ağız kokusu, her zaman, ağızın tam anlamı ile temizlenmemesinden kaynaklanan bir sorun değildir; bazı zamanlarda, kanser belirtisi bile olabilmektedir.

Ağız kokusunun nedenleri nelerdir?

Ağız kokusunu, fizyolojik ağız kokusu; ve patolojik ağız kokusu olarak ikiye ayırmak mümkündür. Fizyolojik olan ağız kokusundan korkmaya gerek yoktur. Fizyolojik ağız kokusunun ortaya çıkmasının sebeplerinden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir: sarmısak, soğan, baharatlı yiyecekler ve alkol gibi maddelerin, midede geçirdikleri sindirim safhaları, ağzın iyi temizlenmemesi, diş hekimizin yapmış olduğu yanlış diş uygulamaları, diş eti problemleri, çürük dişler, sigara tüketimi; ve hormonsal bir takım değişimler… Ancak bu nedenlerden dolayı ağız kokusu problemi yaşayan kişiler, bu sorunlarından kolay bir şekilde kurtulabilirler; ve fiziksel ağız kokusunun, herhangi bir riski olduğundan korkmaya gerek bulunmamaktadır. Fizyolojik ağız kokusu, diş fırçalama ile birlikte kullanılacak olan bir takım antiseptik ileçlar ile, solüsyonlar sayesinde kontrol altına alınabilir.

Fizyolojik ağız kokusundan ayrı tutulan patolojik ağız kokusu ise, ağız içi sebeplerden çok, ağız dışı sebeplerden kaynaklanmaktadır; ve mutlak surette ciddiye alınması gerekmektedir. Ağız içinden kaynaklanan patolojik ağız kokusuna örnek verecek olursak, takma dişlerin ağıza pis bir şekilde takılması, diş eti hastalıkları, ağızda kalmış olan yemek artıkları, ağız içerisinde yer alan yaralar, ve tükürük miktarında meydana gelen azalmalar olarak sayılabilir. Tükürük bezlerinde meydana gelen fonksiyonel bozuklukların da, ağız kokusuna neden olabilecekleri, bununla birlikte, antidepresan ilaçlar, narkotik tedavisi gibi pek çok neden etki yapmış olabilir.

Patolojik ağız kokusu, bir takım hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu hastalıklar arasında sayılabilecek olan bazı şeyler şunlardır: akciğer kanseri ve akciğer absesi, hiatal hemi, gastrointestinal sistem rahatsızlıkları, ösefagus rahatsızlıkları, kronik böbrek rahatsızlıkları

One Comment on “Ağız Kokusu ve Nedenleri”

  1. Ağız kokusu sindirim sistemindeki bir bozukluk sonucunda oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir