Ağız Sağlığı İçin Etkin Ağız Bakımı Yapın

Pek çoğumuzun dişçi fobisi var; ancak yine de ağız sağlığına dikkat etmeyenler çoğunlukta. Ancak ağız sağlığı, aslında dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan bir tanesi olmakla birlikte, fazla bir zamanımızı da almıyor; günlük 5 dakikalık bir ağız bakımı ile, ağız sağlığını koruyabilmek mümkün. Ağız sağlığı için yapılması gereken kısa süreli ağız bakımında, baş rolü nelerin oynadığına kısaca göz atalım:

Ağız sağlığı ve diş sağlığı için, ağız bakımına önem verilmesi gerekmektedir; bunu biliyoruz; ancak, ağız sağlığı ve diş sağlığı için, tükettiğimiz besinlerin ne kadar önemli olduğundan haberdar mıyız? Besinlerin, yiyecek ve içeceklerin ağız sağlığı ve diş sağlığı ile ilgili nasıl bir rol oynadıklarını sizlere kısa bir örnekle şu şekilde açıklayabiliriz: Diş lekelerine sebebiyet veren yiyecek ve içeceklerdir giysilerimizin üzerine döküldüklerinde de leke bırakanlar. Örneğin kahve, mesela çay, mesela gazlı içecekler, turunçgillerin suları, kırmızı şarap… diş sağlığı için kullanılmaması gereken şeylerdir. Bunun yanında, havuç, kereviz, karnabahar, armut, elma gibi doğal liflere sahip olan yiyecekler, tükürük ile doğal lifleri karıştırarak, bu sayede, dişlerin arasında kalan bakterilerin temizlenmelerine ve ağızdaki diş lekelerinin çıkartılmasına yardımcı olmaları nedeniyle, ağız bakımı sırasında kullanılması gereken besinlerdendir.

Ağız bakımı sırasında uygulamanız gereken diş fırçalama işlemini, gün içerisinde en az iki sefer tekrarlamalısınız; ve dişlerinizi en az 120 saniye fırçalamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Diş fırçalamak için 120 saniyeden az zaman harcamayınız. Dişlerinizi fırçalarken, ağız sağlığı ve diş sağlığı ile birlikte ağız bakımı için, dişlerinizi kısa ve nazik hareketlerle fırçalayın. Bununla birlikte, ağız bakımında diş fırçalarken dişlerinizin kanamasına da önem vermeden, dişlerinizi fırçalamaya devam edin. Ancak diş fırçalarken diş kanaması sorunu ile, iki haftadır mücadele ediyorsanız, o halde mutlaka bir diş hekimine görünmeyi ihmal etmeyin.

Ağız bakımı sırasında, diş sağlığı için, diş fırçalarken kullandığınız diş fırçasının seçimi de oldukça önemlidir. Küçük başlı, yumuşak ve düz diş fırçaları, diş hekimleri tarafından en çok önerilen diş fırçalarındandır. Bununla birlikte, pilli diş fırçalarının, elle fırçalanması gereken diş fırçalarına oranla, ağız sağlığı için daha etkin olduğunu da bilmeli; ve diş fırçalarınızı üç ayda bir; ya da yıprandığında mutlaka değiştirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Ağız bakımı için, diş sağlığı ve ağız sağlığında, diş ipi kullanmanın da gerekli olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Şöyle ki: diş fırçasının ulaşamadığı yerlerdeki artıkları ve plakları diş ipi ile temizlemeniz olanaklı olmaktadır.

Ağız bakımı için, tüm bu belirtilenlerin yanında, diş sağlığı değil de ağız sağlığını komple bakterilerden koruyabilmek için, bakterilere karşı etkili gargaralardan da faydalanmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir. Günde iki sefer uygulamanız önerilen ağız bakımı, beş dakikanızı almayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir