Diş Temizliğinde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

dis-temizleme

Ağız ve diş temizliği genel temizlik sıralamasında ilk sıralarda yer alan bir hijyen ihtiyacımız. Günde iki sefer düzenli dişlerimizi ve dilimizi fırçalamamız gerekmekte. Küçük çocuklarımıza da erken dönemde bu alışkanlığı kazandırmalıyız. Bazı anne babalarçocuklarının diş fırçalamasına kendileri kadar özenli davranmazlar. Oysa hem yetişkinlerin hem de çocukların günde iki sefer diş ve dil fırçalamasını gerçekleştirmesi gerekmekte.

Dişi yöntemi ile fırçalamak gerekmekte. Diş fırçası ıslatılmadan mercimek büyüklüğünde macun sıkılır.45 derecelik açıyla dişetinden dişe doğru dairesel hareketler yaparak dişler ön yüzlerinden fırçalanmaya başlanır. Ön dişlerden arka dişlere doğru bütün dişler fırçalanır. Aynı şekilde dişlerin arka yüzleri de fırçalanır. Ön dişlerin arka yüzleri fırça dikine tutularak temizlenir. Son olarak da dişlerin çiğneyici yüzleri de ileri geri hareketlerle temizlenir.

Diş temizliğinde birçoğumuzun doğru bildiği yanlışlar var.

  • Sert diş fırçasının daha iyi temizlediği sanılır oysa orta yumuşaklıkta ıslatılmadan mercimek büyüklüğünde diş macunu ile dişler dairesel hareketler ile temizlenir.
  • Halk arasında beyazlatmak için karbonat ve tuzla fırçalanması oldukça yanlış bir uygulama çünkü dişin mine tabakasına zarar verir.
  • Diş taşı temizliğinin diş minesine zarar ereceğine inanılır oysa bu bir uzman kontrolünde yapılacağı için sorun yoktur.
  • Ağız kokusu genetik bir sorun sanılmakta. Gerçekte ise ağız kokusunun sağlık ile ilgili bir nedenden kaynaklanır. Diş çürük ise, üst solunum enfeksiyonu var ise, mide problemi varsa ağız kokusu oluşur. Hastalığın tedavi edilmesi ile problemden kurtulabiliriz.
  • Diş ağrıyınca üzerine alkol, kolonya, aspirin tütün vb. koymak yanlış bir uygulamadır.
  • Hamilelikte karşılaşılan diş problemlerinin normal karşılanması doğru değildir. Uzman tarafından bakılması gerekir.
  • Dişlerimiz ile ilgili en iyi bilmemiz gereken şey, diş çekmeden çözüm bulmak, mevcut dişlerimizi en uzun süre zarar oluşmadan kullanmak. Estetik kaygılarla doğal sağlıklı dişlere işlem yaptırmak yerine porselen yapmak son derece yanlış bir yaklaşımdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir