İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar yolu enfeksiyonları verdiği ızdırapla hayatımızı cehenneme çevirir. İdrar yolları böbrekler, mesane ve idrar kanalından oluşur. Mesanenin görevi, idrarı depolamaktır. Tıpkı bir balona benzer, idrar doldukça esner, daha sonra tekrar eski halini alır. Böbrekler, yan yana durmuş iki kuru fasulye’ye benzer, sırtımızın üst bölgesinde bulunmaktadır. Böbreklerin görevi kandaki artık maddelerin temizlenmesini sağlar, idrarla birlikte vücuttan atılmasına yardımcı olur. İdrarda yüksek oranda bakteri bulunması enfeksiyona sebep olur, buda sancılı bir süreçtir.

idrar yolu enfeksiyonu

İdrar Yolları Enfeksiyonunu önlenmesine yardımcı bir takım bitkiler bulunmaktadır. Bazı doğal yollar uygulandığında idrar yollarında şikayeti olanlar yada olmayanlar faydalı sonuçlar alınabilmektedir.

Uzmanlar, idrar yapma ihtiyacınız geldiğinde kendinizi sıkmamanızı, idrar bölgenizi temiz tutmanızı, banyo yapmanızı, hergün en az sekiz bardak su içmenizi, cinsel ilişkiye girmeden önce veya sonra mutlaka bir bardak su içmenizi, cinsel birleşme bittikten sonra idrara çıkmanızı önermektedir.

İdrar Yolunda İltihaplanma Olanlar İçin Tavsiyeler

* 100 gram maydanoz tohumunu, bir bardak suya koyun, beş dakika kaynatın. Altını kapattıktan sonra on dakika dinlendirin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımdan her gün 3 – 4 bardak tüketin.

* Bir su bardağı suyu kaynatın, içine ince kıyılmış on gram maydanoz, 5 -6 gram ebegümeci koyun. On veya onbeş dakika dinlendirin. Hergün üç yada dört bardak tüketin.

* Bir su bardağı kaynatılmış suya, on gram funda tohumu koyun, on dakika dinlendirin, sonra hergün iki veya üç bardak tüketin. Her seferinde taze hazırlayın. Önceden hazırlamış olduğunuzu içmeyin.

* Bir su bardağı kaynatılmış suya, bir kaşık keneviri döverek koyun. On dakika dinlendirin, sonra tüketin. Prof. Dr. Ahmet Maranki, İdrarını Tutamayıp Kaçıranlar İçin Bazı Önerilerde Bulunmakta

* Hergün beş yada altı gram fıstık ve üzüm tüketilmesini tavsiye etmektedir.

*İki su bardağı kaynatılmış suya, 4 ila 20 gram arası at kuyruğu, iki gram sarı kantaron ilave edilir ve on dakika bekletilir. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı günde iki veya üç kez tüketebilirsiniz.

* Günde bir veya iki tane bıldırcın yumurtasını içerek sabah akşam tüketebilirsiniz.

Uyarı: Sağlık sorunlarınız da öncelikle doktorunuza görününüz. Bitkiler sadece tedaviye yardımcı olur. Bazı bitkilere karşı alerjiniz olabilir bu nedenle doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamile bayanlar, bebek emziren, kemoterapi gören kişiler bu uyarılara mutlaka dikkat etmelidirler.

3 Comments on “İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?”

 1. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen besinler

  Kızılcık
  Yaban mersini
  Cranberry (Frenk üzümü)
  Sarımsak
  Soğan
  Civanperçemi
  Adaçayı
  Kekik

 2. İdrar yolu iltihabına iyi gelen bitkisel çay

  1 tatlı kaşığı civanperçemi
  1 tatlı kaşığı kekik
  1 tutam adaçayı

  Üzerine sıcak su döküp üzeri kapalı olarak 5-10 dakika demleyin.

 3. Ben surekli idrar yolu enfeksiyonu geciriyorum ama iki haftadan beri cok kotu oldum kasiklarim ve belimde cok var bulanti ve kusmada yapiyo antibiyotik kullandim ama gecmiyo cok kotu yaa:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir