Ahududu Ve Ahududunun Faydaları

Sağlık açısından pek çok faydası olan şifalı bitkilerden bir tanesi ahudududur. Ahududunun faydaları, ahududunun içeriğinde bulunan vitaminlerden ileri gelmektedir. Ve unutmamak gerekir ki, ahududunun kullanımı oldukça çeşitlidir. Örnek vermek gerekirse, ahududu meyve olarak yenilebileceği gibi, ahududu reçeli yapılabilir; ahududu şurubu yapılabilir; ahududu yapraklarının taze ya da kurutulmuş olanından ahududu çayı yapılabilir. Ahududunun içeriğinde, Folik Asit, A vitamini; C vitamini; ve E vitamini bulunmaktadır. İşte ahududunun faydaları ve neden ahududu kullanmalıyız sorusunun farklı yanıtları…


Ahududunun içeriğinde, antisiyanin adı verilen bir madde bulunmaktadır. Antisiyanin, bağışıklık sistemini güçlendiren bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte antisiyanin, insülin salınımını arttırarak kan şekerinin normal seviyeye düşürülmesine yardımcı olur. Belirtilen ahududunun faydalarından yararlanmak için, gün içerisinde 150 ya da 200 gram ahududu tüketilmesi gerekmektedir.

Ahududunun içeriğinden bahsetmek gerekirse, bir kase ahududuyu ele alalım: bir kase ahududunun içeriğinde, 186 mb of potasyum, 8 gram lif, 26 mcg folat, 31 mg kalsiyum, 167 mcg lutein ile birlikte zeaxanthin; ve 32 mg C vitamini bulunmaktadır.

Antioksidanın içeriğinde, flavonoid, flavon; ve fenol de bulunmaktadır. Antioksidan etkisi bulunan bu maddeler; aynı zamanda antikanserojen etkiye de sahiptirler. DNA hücrelerinin değişerek kansere neden olmasını sağlayan serbest radikallerin yok edilerek etkisiz hale getirilmesini sağlayan ahududu, ahududunun faydaları arasında kardiyovasküler sorunların; ve alzheimerin giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Ahududunun faydaları arasında, beyin hücrelerinin korunmasının da yer aldığını belirtmek gerekmektedir.
Ahududunun faydalarından bir diğeri de, eklem ve kemik yapısını güçlendiren bir etiye sahip olmasıdır. Bu nedenle, eklem ağrıları ve kemik ağrıları ile baş etmek durumunda olan kişilerin ahududu tüketmeleri önerilmektedir.
Ahududunun faydalarından bir başkası ise, göğüs kanseri ve rahim kanserine neden olan tümörlerin büyümesini engellemesidir. Bu etki daha çok siyah ahududu ile elde edilmektedir. Siyah ahududu aynı zamanda, yemek borusu kanserinin önlenmesine de katkıda bulunmaktadır. Kolon kanserinin önlenmesinde de ahududunun faydalarından yararlanıldığı, yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.
Ahududunun faydaları, ahududunun içeriğinden kaynaklanmaktadır. Günde bir kase ahududu yemeniz; ya da iki fincan ahududu çayı içmeniz önerilmektedir. Bu sayede, ahududunun içeriğinden; ve ahududunun faydalarından yararlanabileceğiniz belirtilmektedir.

One Comment on “Ahududu Ve Ahududunun Faydaları”

  1. Ahududu gerçekten çok lezzetli bir meyvedir. Pastalarda vb. gıdalar da bol bol kullanılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir