Akciğer Kanseri Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir bunları öğreneceğiz. Akciğer kanserinde de diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken tanı çok önemlidir.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri olan hastalarda en önemli bulgu balgamda çizgi halinde kan gelmesidir. Çoğunlukla sigara içildiğinden çok öksürük olmaktadır. Fakat öksürükteki bir değişiklik ve o öksürükten çizgi şeklinde bir miktar kan olması önemli bir bulgudur.

Akciğer kanseri hava yollarındaki bir kanser olduğundan öksürme ile birlikte orada oluşan  ufak bir hasardan dolayı kan gelir ve erken tanı koymada önemli bir bulgudur.

Kanser hücrelerinin büyümesi ve etrafa yayılması ile başka bulgular ortaya çıkar. Mesela oradaki hava yolu tıkanırsa soluk darlığı başlar. Kanser büyüyüp cidara yaklaşırsa oradaki sinirler etkilenir. Ordaki sinirler etkilenince ağrı ortaya çıkar. Ama bir akciğer hastasında ağrının ortaya çıkması, soluk darlığının ortaya çıkması geç bir bulgudur.

Bunun dışında daha nadir bulgular vardır. Örneğin, eğer hastanın yüzü şişerse, kanser boğazdaki büyük bir toplar damarı tıkamıştır. bundan dolayı ortaya çıkar. Hastanın göz kapağı düşerse kanser ordaki siniri etkilemiştir.

Hastaların bir kısmı uzun süre fizik tedavi gördükten sonra Göğüs Hastalıkları Uzmanına gidiyorlar. Çünkü kol ağrısı ile ortaya çıkıyor. Akciğer filmi çekildiğinde bu ortaya çıkıyor. Bu baya geç kalınmış bir durum olabiliyor.

Bazı hastalarda tek taraflı bir göz kapağı düşmesi olabiliyor. Çok değişik bulgular verebiliyor.

Tedavi sonucu geçmeyen bir sırt, kol ağrısı olduğunda mutlaka bir akciğer taraması yapılması gerekir.

Sonuçta erken dönemde akciğer kanserinin verdiği en önemli bulgu balgamda çizgi şeklinde kan görülmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir