Akciğer Kanserinin Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanserinde kanser tipi 2 farklı şekilde incelenmektedir. Birincisi küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, ikincisi ise küçük hücreli olan akciğer kanseridir. Bu iki tip kanser tipinde hücreler mikroskop ortamında yapılacak incelemeler ile belirlenmektedir. Her iki tip kanserde de uygulanacak tedavi yöntemleri farklıdır.

Genel olarak akciğer kanseri vakalarında küçük hücreli olmayan akciğer kanserleri daha yaygın olarak görülmektedir. Bu kanser tipinde kanserli hücreler daha yavaş gelişmekte ve yayılmaktadır. Bu kanser tipinde tedavi ve yaşam süresi arasında önemli bir fark bulunmamaktadır.

Küçük hücreli akciğer kanseri genel anlamda yulaf, yulaf hücresi kanseri olarak da adlandırılmaktadır. Bu kanser tipi küçük hücreli olmayan kanser tipine göre daha az görülmektedir. Ancak bu kanser tipinde kanserli hücreler daha hızlı gelişip diğer doku ve organlara daha hızlı yayılmaktadır.

Akciğer Kanseri Belirtileri, Akciğer Kanseri Nedenleri, Akciğer Kanseri Nedir, Akciğer Kanseri Nasıl Ortaya Çıkar, Akciğer Kanserine Neden Olan Etkenler, Akciğer Kanserine Sebep Olan Etmenler, Akciğer Kanserinin Sebepleri

Akçiğer Kanseri Nedenleri, Sebepleri Nelerdir?

Akciğer Kanserinde Etkili Olan Faktörler

 Akciğer kanseri oluşumunda etkili olan birden fazla faktör bulunabilir. Yani akciğer kanserini herhangi bir sebebe bağlamak doğru bir düşünce olmayacaktır. Ancak genel olarak bulgular akciğer kanserinin kullanılan herhangi bir madde ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Akciğer kanseri bulaşıcı bir kanser türü değildir. Bazı durumlar ve maddelerin kullanımı akciğer kanseri olma riskini artırmaktadır. İşte o maddelerden bazıları…

Akciğer Kanserinin Sebepleri;

Sigara kullanımı akciğer kanserinde etkili olan en önemli maddelerden birisidir. Tütün içerisinde bulunan kanserojen maddelerin akciğer hücrelerine zarar verdiği bilinmektedir. Sigara kullanımına bağlı kanserde kişinin kullanım süresi, ne kadar tükettiği, günlük tüketim değeri belirleyici etkilerden bazılarıdır. Sigara kullanımının bırakılması durumunda akciğer kanseri riski önemli ölçüde düşmektedir.

Asbest; Birçok endüstriyel kuruluşta kullanılan fiber mineral grubu içerisinde yer alan bir maddedir. Havada parçalara ayrılan bu madde kıyafetlerin üzerine yapışmaktadır. Solunum yolu ile akciğer hücrelerine yapışan asbest, akciğer kanseri oluşumunu artırmaktadır.

Hava Kirliliği, akciğer kanseri oluşumunda etkili olan faktörlerden bir diğeridir. Hava kirliliği ve akciğer kanseri arasında bir ilişki olmasına rağmen etki düzeyi henüz belirlenememiştir. Bu nedenle yeni araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Akciğer Hastalıkları; Bazı akciğer hastalıkları, akciğer kanseri oluşumunda etkilidir. Özellikle verem, akciğer kanseri oluşumunda etkili olan hastalıklardan birisidir.

Akciğer Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 

*Artan ağrılı öksürük
*Sürekli olarak hissedilen göğüs ağrıları
*Tükürükte kan bulunması
*Nefes darlığı yaşanması
*Nefes alışverişlerinin zorlaşması, hırıltılı olması,
*Sürekli zatürre ve bronşit gibi hastalıkların baş göstermesi,
*Boyun ve yüz bölgesinde aniden ortaya çıkan şişkinlik,
*Sürekli olarak kişinin kendini yorgun hissetmesi belirtilerden bazılarıdır.
*Kanser tipi ve şekline göre belirtiler ve etki derecesi farklılık gösterebilir. Ancak yukarıda yer alan belirtilerden biri ya da birkaçı sizde mevcut ise vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir