Akne Tedavisinde Kullanılan Yöntemler ve Akne

Cilt problemleri, özellikle gençlerde, ergenlik çağında olan kişilerde; ve sıklıkla da bayanlarda, ciddi anlamda problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle cilt sorunlarına ciddi anlamda önem verilmektedir. Kişilerin yaşadıkları cilt sorunlarının çözülmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Çözüme ulaştırılması gereken en önemli cilt problemlerinden bir tanesi de, ciltte meydana gelmiş olan aknelerdir.

Akneler, ciltte epidemi olarak da adlandırılmaktadır. Ve ortaya çıkmasını tetikleyen pek çok etken bulunmaktadır. Akneyi ortaya çıkartan nedenlerin başında nelerin geldiğini düşünecek olursak: cildin yapılanmasındaki sorunlar, aşırı yağlanmış cilt, cildin temizlenmesine gereken önemin verilmemesi sonucunda ortaya çıkan bakteriyel çoğalma da ciltte akne ortaya çıkmasına neden olan bir başka faktör olarak nitelendirilmektedir. Ciltte akne oluşmas için bir diğer etken de ergenlik çağına giren kişilerin cinsiyet hormonlarının artışıdır. Beslenmenin de akneler için etkin olan bir diğer faktör olabileceğini belirtmek gerekir. Örnek vermek gerekirse: sürekli yağlı gıdalar; ya da kuruyemişler ile beslenen kişilerin ciltlerinde, sıklıkla akne oluştuğu, daha önceden de görülmüştür elbette.

Aknenin vücutta en çok görüldüğü bölgeler, alın, burnun iki yanı, yanaklar, çene bölgesi; vücutta sırt ve göğüsler ile omuz üstleridir. Akneniz olduğunu anlamak için yapmanız gereken en temel şey, bakmaktır. İçi iltihap ile dolu, beyaz ya da kırmızı şişlikler görüyorsanız, bunların akneleriniz olduğunu anlamanız gerekmekte; ve derhal bir uzman kontrolüne girmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Aksi takdirde, akneler artış gösterebilir, cildinizde kalıcı izler oluşmasına neden olabilir.

Günümüzden çok daha geçmiş zamanlardan bu yana, akne tedavisini etkili bir şekilde uygulayan, kimyasal ilaçlar bulunmaktadır. Ancak bu ilaçlar, cildin yapısını değiştiren bir takım içerikleri barındırmaktadırlar. Bu nedenle de cildin hassasiyeti artmakta, ışığa karşı daha duyarlı hale gelmeye başlamaktadır. İlacın uygulandığı bölgede kuruluk, kaşıntı, tahriş gibi sorunlar da yaratabilen kimyasal ilaçlar, bunların yanında akneleri tamamen ortadan kaldırabilmektedirler. Ancak günümüzde de akne tedavisi için bir takım uygulamalarda bulunulmaktadır. Ve bu tedavi yöntemleri bitkisel yöntemler olmaları nedeniyle daha çok tercih edilmektedir.

Niasinamid olarak adlandırılan B3 vitamini, akne tedavisinde kullanılan en etkin bitkisel bileşenlerden bir tanesidir. Ciltte hassasiyeti arttırmamaktadır; aksine cildi besleyici etkisi ile bilinen niasinamid, cilt bakımı için de kullanılabilmekte; ve akne tedavisinde etkin sonuçlar vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir