Akşam Yemeğinde Fazla Yemek Yiyenlere Öneriler

Şunu herkes bilir ki: uyumadan önce yemek yemek oldukça zararlıdır. Kendimizi bu durumun zararlarından korumak için de, uyumadan önce yemek yemememiz tavsiye edilmektedir bizlere uzmanlar tarafından. Peki ya yorgun olanlar; ve yemek yiyip uyumak ihtiyacı hissedenler ne yapmalı? Uyumadan önce yemek yemek isteyenler için bir takım önerilerimiz var elbette:

Yoğun insanlar, genellikle sabah kahvaltısında bir fincan kahve ve kolay atıştırılabilecek şeyler tüketmeye çalışırlar. Onların, öğle yemeği yemeye de vakitleri olmadığından, öğle yemeğini de bir sandviç; ve meyve suyu ile geçiştirmeyi tercih ederler. Bu nedenle de, günün sonunda yenilecek akşam yemeğinde, insanların çok fazla acıktıklarını görürsünüz. Doymak için yemek zorundadırlar. İstemeseler de iştahları yemek istemektedir; ve yiyeceklerdir; başka yolu yoktur. O halde, nasıl yemeleri gerektiğini bilmeleri, büyük önem taşımakta demektir.

Çok akşam yemeği yemiş olan kişilerin, ertesi gün öğleye kadar hiç bir şey yememeleri gerektiğini belirtmektedir uzmanlar. Yani, çok fazla yemek yiyen kişiler, sabah kahvaltısında hiç bir şey yememeli, öğle yemeğini beklemeli; ve bu arada da yediklerini sindirmelidirler. Bu nedenle yapılan çalışmalarda kahvaltının da zorunlu olması; ve kesinlikle atlanmaması gerektiği durumu göz önüne alınarak, akşam yemeğinde çok fazla yemek yiyen insanların, sabah kahvaltısını, hafif, 1 – 2 lokmalık yiyeceklerle geçiştirmeleri gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir

Akşam yemeğini çok fazla yiyenler için, uzmanlar için verilen bir başka öneri de, akşam yemeğinin fazla yendiği günün ertesi gününde, detoks günü olarak düşünülerek yenilen besinler yer almalıdır. Örneğin, bu akşam çok fazla yemek yediniz; ve yarın ne yapacağınızı bilmek istiyorsunuz: yarın, 1.5 kilo elma tüketebilirsiniz; ya da 2 kilo sebze yiyebilirsiniz; yemeklerinize tuz atmamayı önemsemelisiniz; ve aynı zamanda da muz tüketmeyi deneyebilirsiniz. Yalnız şunu bilmelisiniz: bunların hepsini değil, birini tercih etmeli; ve gün içerisinde duyduğunuz açlık hissini bastırmaya çalışmalı; ve kan şekerinizin düşmesine de izin vermemelisiniz.

Akşam yemeğini çok fazla yiyen kişiler, bir sonraki gün, spor ve egzersiz seviyelerini de arttırabilirler. Bunu ise şu şekilde yapmalılar: bildiğiniz gibi, sağlıklı yaşamın sırrı egzersiz ve spordan geçmektedir. Ancak yoğun iş temposu nedeniyle, insanlar, diledikleri gibi egzersiz yapamayabilir; ancak günlük 5 km yürümeyi kendilerinde alışkanlık haline getirebilirler. Akşam yemeğinde fazla yiyen kişiler ise, 5 km yerine 10 km yürürlerse, çok yorulacaklarını düşünseler de, aslında o kadar da yorulmayacaklarını; ve yediklerini sindirebileceklerini görebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir