Aloe Vera Ve Aloe Veranın Faydaları

Aloe veranın faydaları, uzun yıllardır bilinmekte; ve farklı kültürler tarafından, doğal bir tedavi edici olarak yararlanılan şifalı bir bitkidir. Aloe veranın faydaları hakkında bilgi sahibi olan kişiler, aloe veranın, şifalı bitkiler arasındaki öneminin de farkına varmış olan kişilerdir.

Aloe veranın faydalarından, bugünlerde, yaraların iyileştirilmesinde; ve bunun yanında, yanıkların tedavisinde yararlanılmaktadır. Aloe vera, tıbbi bir tedavi aracı olarak kullanılan şifalı bitkiler grubunda yer almaktadır; ve aloe vera, sadece yukarıda belirttiğimiz faydalar ile sınırlı değildir; yazımızın ilerleyen aşamalarında, aloe veranın faydaları hakkında bilgi sahibi olmanız sağlanacaktır.

Aloe veranın içeriğinde, enzimler, aminoasitler, mineraller; ve vitaminlerin bulunması nedeniyle, besleyici yönü güçlü olan şifalı bitkiler arasında da aloe veradan söz etmek gerekmektedir. Aloe vera, zambakgiller arasında yer alan bir şifalı bitki olmakla birlikte, aloe veranın görüntüsü kaktüse benzemektedir. Aloe veranın evde yetiştirilmesi de oldukça kolaydır. Aloe veranın tedavi edici özelliğinden yararlanmak için, aloe vera yaprağını ortadan ikiye bölüp, tedavi edilmesi gerekli olan yere koymanız yeterli olabilmektedir.

Aloe vera bitkisi, Afrika kökenli bitkiler arasında sayılmakla birlikte, Milattan Önce 1500’lü yıllara kadar dayanan bir geçmişinin olduğu bilinmektedir; bu tarihte Mısır’lılar, şifalı bitkiler arasında, tedavi edici özelliği bulunan aloe verayı kullanmaya başlamışlardır. Aloe vera bitkisi ülkemizde, halk arasında, sarısabır otu olarak bilinmektedir. Farklı türleri ülkemizde de yetiştirilen aloe veranın bilinen bir diğer adı da azvaydır. Aloe veranın bilinen en etkili olan türü Barbadensis Miller dır.

Aloe veranın faydalarından yararlanmak için, aloe vera jel kullanmanız gerektiğini belirtmek isteriz. Aloe veranın faydaları arasında, yukarıda da belirttiğimiz gibi, yara, kesik; ve yanıklara olan yararları mevcut olmakla birlikte, aloe veranın faydaları cilt için oldukça fazladır. Sedef; ve egzema gibi ilerlemiş deri hastalıkları da aloe veranın tedavi edici özellikleri ile iyileştirilebilmektedir.

Aloe veranın cilt üzerindeki etkileri, kozmetik ürün üreticilerinin de dikkatini çekmiş; ve pek çok kozmetik ürünün üretiminde aloe veradan yararlanılmaya başlanmıştır. Aloe veranın faydaları arasında, enfeksiyonları tedavi etmesinden de söz etmek gerekmektedir. Aloe veranın faydalarından bir diğeri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir; bu nedenle, aloe veranın faydaları arasında, AIDS probleminin çözülebileceğine dair bir inanış da bulunmaktadır.

%100 Aloe Vera içeren krem ürünler piyasada bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir