Altın Çilek Neden Bu Kadar Meşhur

Altın çilek: günümüzün en çok konuşulan meyvelerinden bir tanesi. Güney Amerika’dan ülkemize ithal edilen, stoklarla sınırlandırılan; ancak ülkemizde de yetiştirilmesi mümkün olan altın çilek, şeker hastaları tarafından tercih edilen bir meyve idi; ve kurutulmasının da oldukça zor olduğu biliniyordu. Peki, altın çilek, sadece şeker ve diyabet hastalarına mı iyi geliyor; yoksa, iyi geldiği başka alanlar da mevcut mu? Evet; hem de saymakla bitmeyecek kadar çok faydası var altın çileğin… Biraz bahsetmek gerekirse:

Altın çilek, dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesi olarak biliniyor. Lif ise, sindirimi kolaylaştırıyor, bağırsakları çalıştırıyor. Bu nedenle, zayıflamak isteyen kişiler için önerilen altın çilek, mide ve bağırsak sorunu yaşayan kişilerin de tercih etmeleri gereken bir meyve olma özelliği taşıyor.

Diyabet hastaları için faydalı olduğu bilinmektedir. Şeker hastaları, insülin kullanmak istemiyor; ya da ilaçları, yan etkileri nedeniyle kullanmakta zorlanıyorlar ise, altın çilekten destek alabilirler.

Antioksidan açısından zengin olan altın çilek, kanser, kalp krizi; ve yaşlanmaya karşı koruyucu özellik göstermektedir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşmaları ile bilindiklerinden dolayı, altın çileğin de bu etkilerinden bahsetmek mümkündür.

Kalp, verem ve idrar yolu ile ilgili rahatsızlık yaşayan kişilerin tedavi edilmesinde de altın çilekten faydalanılmaktadır.

Altın çilek, vitamin ve mineraller bakımından da oldukça zengindir. İçerisinde C, B1, B2, B3 ve keroten gibi vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu sayede, bağışıklık sistemini güçlendirir, hafızayı kuvvetlendirir, daha zinde bir vücut yapısına sahip olmamızı sağlar.

Potasyum bakımından oldukça zengin olan altın çilek, kalsiyum açısından da oldukça zengin bir meyve olması nedeniyle, kemik erimesi sorunu yaşayanlar ile, kemik gelişim döneminde olan çocukların bol bol tüketmeleri gereken bir meyve özelliği taşımakta.

Metabolizmanın hızlı çalışmasında etkin rol oynayan altın çilek, kan dolaşımı düzenleyici; ve aynı zamanda da bağırsak sistemini düzenleyici bir etkiye sahiptir.

Aromasının güzel olması nedeniyle, pastacılık mesleğinde sıkça kullanılan bir meyve olan altın çilek; kalorisinin düşük olması nedeniyle de rahatlıkla tüketilebilen bir meyvedir. Meyve salatalarının, turtaların ve marmelatların da baş misafiri olan bu güzel meyve, cildi güneşin etkilerinden korumak için kullanılmasının yanısıra, cildi gerici özellikleri ile de kullanılan besinlerden bir tanesidir.

Altın çilek içeriğinde, sekiz ayrı alkolid bulunmaktadır. Bu alkolidlar ile, pek çok hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçların üretimi gerçekleştirilir.

Kanda bulunan ürik asit miktarını düzenler, kanı arındırır; ve aynı zamanda da görme sinirlerini yapılandırıcı bir etkiye sahiptir.

Altın çilek aynı zamanda, prostat ve solunum yolu hastalıklarında da etkin olarak kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir