Altın Çilekte Hızlı Üretim Aşaması

Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, bir kuruyemişçiden altın çilek aldı; ve sonrasında altın çilek, gündemde hızlı bir şekilde yükselerek, kendisine bir yer edinmeye çalıştı. Hatırlarsanız ada çayı da Tansu Çiller ile gündemde yüksek bir yere sahip olmuştu. Günümüzde ise, altın çilek, gerek zayıflatıcı etkisiyle; gerekse de sağlığa olan olumlu etkileri ile kendisinden sıkça söz ettiren bir yer kirazı.

Türkiye, önceki zamanlarda, Güney Amerika ülkelerinden ithal ettiği altın çileği, özellikle, Kolombiya, Peru; ve Bolivya’dan ithal ediyordu. Ancak geçtiğimiz seneden bu yana altın çilek; diğer adı ile yer kirazı, ülkemizde de yetiştiriliyor. Altın çileği ülkemizde ilk yetiştirenlerden biri de Ege Üniversitesi. Ege Üniversitesi, altın çileği, geçtiğimiz sene organik olarak yetiştirmiş bulunmakta.

Ege Üniversitesi, altın çilek ile ilgili araştırmalarını, oldukça eski zamanlardan beri yaparak, altın çileği halka tanıtmaya uğraşırken, bunun istendiği derecede başarılı olmadığı gözlemlenmişti. Ancak tam bu sırada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bir kuruyemişçiden altın çilek aldı; ve, bir nevi, Ege Üniversitesinin yeterince etkili yapamadığı altın çilek tanıtımını, başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapmış oldu.

Altın çilek, pek çok sağlık sorununu iyileştirici bir özelliğe sahip. Her şeyden önce, şeker hastalarının diyabet sorunları için çözüm oluşturmakta. Bunun yanısıra, bağışıklık sistemini güçlendirdiği de biliniyor. Altın çileğin faydaları arasında, yağ yakma özelliğinin de bulunduğu söyleniyor; ancak Ege Üniversitesi, altın çileğin yağ yakıcı özelliği ile ilgili herhangi bir araştırma yapmadı.

Piyasada pek çok altın çilek kapsülü satılmakta. Ancak bu kapsüllerin içeriğinde, ne derece altın çilek bitkisi bulunduğu ile ilgili herhangi bir fikir yürütmek mümkün değil. Altın çilek kapsülleri, kişileri zayıflatmak, gençleştirmek; ve bir takım sağlık sorunlarına çözüm getirmek amacı ile satılıyor. Ancak şunu unutmamak gerek: altın çileğin zayıflatıcı etkisi araştırılmamıştır; ayrıca altın çilek kapsüllerinde ne kadar yoğun altın çilek olduğu da bilinmemektedir.

Altın çilek üretimi için, sadece Ege Üniversitesinden 50.000 adet altın çilek fidesi satıldı; ancak bu sene, talebin daha fazla olması beklense de, o kadar üretim yapılacağı düşünülmüyor; bu nedenle de ithal altın çilek tüketmemizin yine de söz konusu olabileceğini belirtiyor. Bir de bilinmesi gereken diğer nokta: altın çileğin kilogram fiyatının aslında 20 TL olması; ancak kar amacı güden firmaların altın çileğin kilogramını 50 ile 60 TL arasında sattıklarıdır. Altın çilek, özellikle Akdeniz ikliminde yetiştirilmesi gereken bir bitkidir; ve Akdeniz ikliminde daha verimli gelişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir