Altınçilek ve Faydaları

Biraz tatlı, biraz da mayhoş bir tada sahip olan altın çileğin, taze olarak tüketilmesinden çok kurusunu öneriliyor .

Günde 1 çorba kaşığı ara öğünde ve 1 tatlı kaşığı kahvaltıda tüketmenizde fayda var. Altın çileğin özellikle fayda sağladığı hastalıklar; kalp, zatürree, diyabet ve idrar yolları enfeksiyonlarıdır. Altın çilek, C vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, A vitamini ve mineraller açısından çok zengin bir meyve olduğundan cilt için de çok faydalıdır, yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıp kan dolaşımını düzenleyerek kişileri kalp rahatsızlıklarından korumayı da amaçlar. Diyabetiniz yoksa reçelini de az miktarda tüketebilirsiniz. Bizim diyetlerde önermemizin en büyük sebebi, hem kalorisinin az hem de yüksek lif içermesi sebebiyle metabolizmayı da hızlandırması. Altın çileğin zaman içerisinde iyi tanınıp diyetlerin vazgeçilmezi olacağına inanılıyor.kilosu ithal edildiğinde yaklaşık 175 tl. olan kirazın yerli üretimden sonra 25 tl. ye kadar düşeceği de varsayılanlar arasında

Peki altın çilek ya da yer kirazı adı her ne olursa bu meyvenin yararları neler?

Ürün öncelikle yüksek bir ORAC rakamına sahip. ORAC’ın antioksidan ölçü birimi . Yanısıra B vitaminleri, C vitamini ve karoten açısından da zengin bir meyve. Antioksidan özelliği ile öncelikle vücuttaki serbest radikallerin atılmasında faydalı bu ürün dolayısı ile kalp – damar hastalıkları, kolesterol, kansere karşı koruma sağlıyor.

Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlarken yine aynı özellik uzun süre tok tutmaya da yardımcı. Bu sayede açlık hissini azaltarak kilo vermeye de yardımcı oluyor.

Dünyada genellikle yemek dekorasyonu ve süslemelerinde kullanılan, taze tüketilen bu meyvenin reçelinin de çok lezzetli olduğu verilen bilgiler arasında. Kurutulmuş olarakta satışa sunulan altın çilek önümüzdeki günlerde daha da artan bir talebe neden olacak gibi görünüyor.

Altın Çilek Faydaları
Alıntıdır…

One Comment on “Altınçilek ve Faydaları”

  1. Geçen gün bir manavda gördüm. Biraz fiyatı yüksekti. Denemek için bir miktar aldım. Rengi sarı tadı ise hafif mayhoş domatese benziyordu. Altınçileğin faydalarını bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir