Alzheimer Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer unutkanlık 65 yaşın üstündeki bireyler içim risk taşır. 65 yaşın üzerindeki kişilerde unutkanlık varsa dikkate alınmalıdır.

Alzheimer Bunama Nedir?

Alzheimer bir bunama çeşididir. Alzheimer olan kişilerde yemek yapamama, eskiden yapabildiği   şeyleri yapamama, ,isimleri hatırlamama gibi durumlar görülür. Yaklaşık 30 çeşit bunama vardır.

Alzheimer-Bunama-Belirtileri-Nelerdir

Alzheimer bir bunama çeşididir. Yaklaşık 30 çeşit bunama vardır.

Ailesinde bunama öyküsünde olanlar risk taşır. Eğer anneniz ve babanızda bunama varsa çok daha dikkatli olmanız lazım. Bilinen bir takım genler var. Alzhmeir için genetik test var o pozitif çıksa da ileride alzheimer olmayabilirsin o nedenle test yaptırmayı çok önerilmiyor.

Erken Bunamanın Alzheimerin 7 Belirtisi, Bunama Belirtileri;

Altta yazan alzheimer belirtileri, (bunama belirtileri) eğer ailenizden birinde görülüyorsa doktora başvurunuz. Alzheimer hastalığının daha da fazla ilerlemesi için bazı tedbirler almalısınız.

Tuhaf davranışlar kişilik değişiklikleri bunama belirtileri olabilir. (tepkileri tuhaf, alıngan, ağlıyor, eskiden namaz kılıyordu, şimdi bıraktı, kıskançlık gibi)

Aynı Şeyi Tekrarlama : Cümle ve kelime tekrarları yapmaya başlarlar, en başta konuşma bozukluğu, kelimelerin azalması , ifade bozulabiliyor. İleri safhada tamamen kelime çıkışı duruyor.

Kişilik Değişmesi: Tuhaf davranışlar ile bağlantılı, genel alışkanlıkların değişmesi çok eli bol olabilir, cimri olabilir, huyu değişebilir,  çocuksu davranışlaryaşlılıkta kişilik değişmesi normal değildir. Eğer 40 yaşındaki kişiliği 70 yaşında farklı ise bu anormal bir durumdur.

Kafa Karışıklığı : Nerde ne zaman giyineceğini bilemez, kış aylarında tam tersi davranabilir, yer bulma, yön bulma, dışarı çıktığında evini bulamaz, kafa karışıklığı vardır.

Bunama belirtileri arasında yemek yemede bozulma, hijyene dikkat edememe beceri isteyen fonksiyonlar da bozulmalarda görülüyor.

Bunama bir hastalıktır. Kendine yetemez hale geliyor. Hastalığın en son evresinde Alzheimer hastaları bebekleşiyor.

Alzheimer’in erken teşhisi ve tedavisi

Özellikle hipertansiyon ve yüksek kolesterol risk faktörü varsa bu hastalıklar tedavi edilmeli, ailesinde bunama olanlarda  hipertansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol bu hastalıklar varsa bunların tedavisine bakılmalı

Bu hastalıktan bunamadan alzheimerden korunmak için neler yapabiliriz.

Alzheimer Olmamak İçin Neler Yapılmalı

Bunama alzheimer için yalnız kalmamak, sosyal ortamlarda olmaya devam etmek, insanlarla beraber olarak bunamadan koruyucu olmaktadır.

Beslenme, Omega 3 içeren besinleri almak eğer yaşam tarzınızı doğru şekilde oluşturursanız, omega  3içeren besinleri tüketirseniz bunamayı geciktirici etkili olabilir. Kuru yemişler (fındık, ceviz, fıstık), balık(somon, hamsi gibi), d vitamini, keten tohumu haftada 2 defa balık yiyenlerin bunama riski çok azalıyor.

Her gün 30-40 dakikalık yürüyüş çok önemli, hareketli yaşamanın olumlu etkisi var.

Zaman bugün günlerden ne zamana dikkat etmek gerekiyor, yaşlılarında bunun farkında olmasını sağlamak gerekiyor, yaşlıların odasına saatli marif takvimi koymak gerekir zihin için koruyucudur.

Beyin egzersizi, gazeteleri takip etmek, dergiler okumak, bulmacalar çözmek, hobi edinmek hobisi olan insanların daha az bunadığı görülüyor. Tiyatroya sinemaya gitmek de, çalışmak da bunama yaşanmaması için önemlidir.

Zihni aktif tutmak şiir ezberlemek yüksek eğitimli insanlarda daha az az bunama oluyor. Eğer yüksek eğitimli insanlar alzheimer olursa onlarda daha şiddetli oluyor.

Türkiye de 400 bin alzheimer hastası var.

One Comment on “Alzheimer Nedir? Belirtileri Nelerdir?”

  1. Allah korusun ya hepimizi …kimse alzehimer olmak istemeyiz bunun için gerekenleri yapmamız gerekiyor arkadaşlar ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir