Alzheimera Karşı Ginkgo Biloba

Tıp alanında ve alternatif tıp içerisinde kullanılan bitki türleri arasında en eski geçmişe sahip olan ginkgo biloba, benzeri bulunmayan bir bitki türü. Diğer adıyla mabet ağacı olarak bilinen tür, çok eski dönemlerden beri birçok sağlık sorununda tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Tedavi yöntemi olarak genellikle ginkgo biloba ağacının yaprakları kullanılıyor. Eczacılık sektöründe de yaygın olarak kullanılan yapraklar, flavonoid glukozidleri içerdiği için alternatif tedavilerde etkili olmakta.

Ginkgo Biloba üzerinde yapılan araştırmalar, bu ağacın özellikle Alzheimer gibi sağlık sorunlarında tedavi edici bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Ayrıca, baş bölgesinde oluşan diğer bazı sorunlar ve denge problemleri yine ginkgo biloba ağacından elde edilen özler sayesinde giderilebiliyor. Sinir sistemi ve metabolizma üzerinde de düzenleyici bir etkisi bulunan gingko biloba, kan dolaşımını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Ayrıca bu ağaçtan elde edilen ilaçların, vücutta serbest radikallerin oluşturduğu hasarlar üzerinde de tedavi edici bir etkisi bulunduğu söyleniyor.

Ginkgo Biloba’yı Kimler Kullanmamalı !!!

Her ilaç kadar ginkgo biloba dan elde edilen ilaçlarda da dikkat edilmesi gereken bazı özel durumlar bulunmaktadır. Araştırmalar sonucunda genellikle zararsız bir etkiye sahip olduğu söylenen ilaç, kan sulandırıcı etkisi nedeniyle, benzer ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Hamile bayanların ve depresyon tedavisi görenlerin sadece doktor tavsiyesi ile ilacı kullanabileceği belirtilmekte. Benzeri her türlü ilacı kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi almanız, oluşabilecek sorunları önceden önlemenizi sağlayacaktır.

Ayağında varis olanlar, ayak damarlarında problem olanlar bu bitkiyi kullanmamalı 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir