Anasonun Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Bu yazımızda anasonun faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır, anason hakkında bilgiler vereceğiz.

Bir yıllık beyaz çiçekli, otsu bir bitki olan Anason (mesir otu) Güney ve Batı Anadolu bölgelerinde, bilhassa Antalya, İzmir, Muğla ve Balıkesir yörelerinde yetişir. Lezzet ve kokusu ile baharat olarak kullanılır.

Anasonun Faydaları Ve Kullanım Alanları

Anason gaz söktürücü, hazmı kolaylaştırıcı, peklik gidirici, süt artırıcı ve uyku vericidir. Dolaşım bozuklukları ve gazdan kaynaklanan karın ağrılarında etkilidir.

Anason gaz söktürücü ve hazmı kolaylaştırmak için kullanılacaksa 100 cc. Suya 20 gr. Konulduktan sonra, beş dakika kaynatılır. Ardından soğutulur. Günde 2-3 çay bardağı içilir.

Anason aybaşı kanamalarını düzene girmesine yardımcı olur.

Sakinleştirici etkisi bulunur. Sinirleri yatıştırır. Baş ağrısını hafifletir.

Anasonun faydaları arasında iştahsızlığı ve bulantıyı gidermeside yer almaktadır.

Anne sütünü artırmada olumlu etkisi bulunur.

Anason öksürük, astım, nefes darlığı bronşit nedeniyle oluşan şikayetlerin azalmasına yardımcı olur.

Çocukların karın ağrıları ve uykusuzluklarında papatya, nane ve anason karışımından yapılan çaylar içilir.

Mide bulantılarında, bir çorba kaşığı anason, bir çay kaşığı toz nane ve yarım limon bir bardak suda kaynatılır. Yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.

Anason ishal kesici olarak da kullanılır. 200 cc. Suya , 10gr. Nar kabuğu ile 10 gr. Anason atılır ve 5 dakika kaynatılır. Yemeklerden önce birer bardak içilir.

Bağırsak gazlarını sökütrmek için 200 gr. Suya 20 gr. Papatya, 10 gr. Anason atılarak kaynatılır. Günde 3 defa birer çay bardağı içilir.

Karaciğer rahatsızlıklarında, kaynamakta olan 250 cc. suya, 10 gr anasonla 15 gr. sinameki atıldıktan sonra biraz kaynatılır. Çay gibi günde 2-3 defa içilir.

Anasonun Yan Etkileri:

Anason ve diğer tüm şifal bitkilerin kullanımını sürekli hale getirmek fayda sağlamadığı gibi zararlarıda olacaktır. Uzun süreli ve çok falza miktarda kullanmayınız. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Buradaki yazı bilgilendirme amaçlı olup hastalıkları tedavi etmek gibi bir amaçla yazılmamıştır.

Uyarı: Anason uzun süre ve çok miktarda kullanılırsa bedende uyuşukluk, sürekli uyku hali, baş ağrısı ve görme bozukluğı gibi şikayetlere neden olabilir.

 Adet dönemi yaklaşan bayanların anason içmeleri son derece zararlıdır. Anason adet günleri içerisinde aşırı kan kaybına neden olabilir. Bunun dışında hamilelerinde anasondan uzak durmaları gerekir. Çünkü hamilelerde anason düşük yapılmasına neden olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir