Andızın ve Andız Pekmezinin Faydaları Nedir?

Andız pekmezi andız meyvesi ağacının meyvesinden elde edilir. Kışın yapraklarını dökmeyen andızın «andız giliği» denilen meyvelerinden “andız pekmezi”, odunundan “andız katranı”, kozalaklarından da “andız tespihi” yapılır. Bu pekmez türünün özelliği çok yoğun mineral içeriğine sahiptir. Bu bakımdan mineral eksikliği olan kişilerde destek amaçlı kullanılabilecek konsantre formüldedir.

Andız pekmezinin faydaları dediğimizde bu pekmezin en önemli özelliği öksürüğe iyi gelmesidir. Aynı zamanda karaciğer ve akciğer hastalıklarında olumlu etkiye sahiptir.

Andız pekmezi mineraller yönünden zengindir. Kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller bakımından da zengindir.

andiz pekmesi faydalari

Andız pekmezi de diğer pekmezler gibi enerji vericidir. Spor öncesinde de kullanılabilinir. Çocuklarda, emzirenlerde yada gebelerde de kullanılabilinir. Çünkü günlük mineral alımınıza ek takviye olarak çok yüksek dozda mineral vermektedir.

Andız pekmezi içerdiği organik yararlı asitler bakımından da aslında çok yüksek oranda antioksidan içermektedir. Özellikle immun sistem problemlerinden korunmaya destek olur. Bunlardan en önemlisi ağız içi yaralardır.

Andız pekmezi ağız içi yaralar ve egzemalarda tedavi sürecini olumlu yönde etkilerken, demir açısından da zengin olması kansızlığın önlenmesinde yardımcı olur.

Günde 2 yemek kaşığı kadar yetişkin kişilerde, çocuklarda da 1 tatlı kaşığı kadar rahatlıkla kullanılabilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir