Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Artırmanın Yolları

Anne sütünü artıran besinler, anne sütü nasıl artırılır, anne sütünün önemli  ile ilgili doktorum programında çok önemli bilgiler verildi. Bu bilgilere bazı küçük notlar ekleyerek anneleri bu konuda bilgilendirmeye çalıştım.

Anne sütünün önemli olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Anne sütü  beyin gelişimi, kilo, boy, ruh sistemi açısından çok önemli aynı annenin ilk 3-4 gün sütü ile 1 ay sonraki sütü farklıdır. Bebeklerin ihtiyaçları değiştiğinde annenin sütü de değişiyor.

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

Anne sütü hiçbir gıdaya benzemez. Yeni anneler bebeklerini beslemek ve doyurmak için çok endişelenirler, anne sütü de az geliyorsa bu endişe daha çok artmaktadır.  Bu nedenle anne sütünü artıran besinlere yönelmek anne sütünün artırılmasına yardımcı olacaktır.

Öncelikle anne bebeğini göğsüne götürüp dokunması lazım. Bebeğin annenin kokusunu alması önemli. Anne sütü sevgi bağı da içerir.

Yeni doğan bir bebeğe anne sütü dışında herhangi bir yiyecek ve içecek verilmemelidir. Yeni doğan bebekler genelde günde 8-10 öğün annesini emmek ister ve bu giderek azalır.

Anne sütünün önemi ve yararları

Anne sütü alan bebeklerin daha zeki olduğunu belirlenmiş

Bebeğin su ihtiyacı giderilmiş olacağından ayrıca su verilmesi gerekmez. Ancak şunu söylemek gerekir. Çocuk  hastaysa, özel bir durumu varsa, mama eklenmişse ya da ek gıda alıyorsa o zaman çocuğa mutlaka su vermek gerekir.

Sindirimi kolaydır.

Anne sütü alan bebeklerden ishal, kabızlık ve karın ağrısı daha az görülür.

Anne sütü bebek için temiz ve mikropsuz bir besindir.

ANNE SÜTÜ 2 YAŞINA KADAR VERİLMELİ…

Anne Sütünü Artırmanın Yolları

İlk 6 ay sadece anne sütü ve 2 yaşına kadar anne sütü verilmesi gerekir.

Bazı annelerini sütü az bazı annelerin ise çok geliyor.

Süt yapan hormonun ismi Prolaktin hormonudur. Süt bezinin çalışmasını etkileyerek süt salgılanmasını sağlar. Annelik duygusu gelişir

Sevgiyi hissdeden bebek sütü rahat emer. İlk günlerde su içmek çok önemlidir.

İki önemli faktör var. SEVGİ VE SU ÖNEMLİ

Emzirmek demek sevgi vermektir. Bebeği doğru emzirmek gerekiyor. Bunun için; Bebeğin emerken memenin kahverengi areola denilen kısmını bebeğin alması gerekiyor eğer bunu tam olarak almaz ise özellikle ilk zamanlarda annelerin meme  başı çatlakları çok fazla oluyor. Bunun temel de sebebi bebeğin iyi ememesi bundan dolayı meme başı çatlakları oluşuyor. Çatlak oluştuğunda memenin bir kere çok iyi temizlenmesi gerekiyor. Bunu da günlük duş alarak yada halk arasında da bilinir kendi sütünüzü meme başına sürerseniz çatlaklara iyi gelir.

Anne sütünün yaraları ve önemi

BU UYGULAMA HAKKINDA BİLGİNİZ VAR MI? Yenidoğan hemşireleri evlerinize geliyor. Kendi mahallenizdeki aile hekimlerine kayıt yaptırınız. Hamileliğiniz aile hekimine bildirin.

Anneler endişeli çocuğumu doyuramıyorum diye endişe ediyor. Sabırsızlık oluyor. Çocuklara annelerine bırakmak gerekiyor. Bebek ilk 48 saat  de 2 gün aç kalmaya dayanıklı ama susuz kalmayacak bazen süt geç gelebiliyor.

Damlalıkla, çay kaşığı ile şekersiz su içirilmeli bebek için su çok çok önemli bebeğin temel ihtiyacı su dur.

Anne sütünü neler artırır? Anne sütünü artıran besinler,  gıdalar, yiyecekler nelerdir? Anne sütünü artıran komposto tarifi

Anne Sütü Nasıl Artırılır, Anne Sütünün Artıran Besinler

Bebeğin doğumdan sonra bağışıklık sistemi için anne sütünü alması gerekiyor.

Anne sütünü artıran komposto tarifi

Öncelikle annenin su tüketmesi çok önemli bu unutulmamalı su tüketiminin yanında altta yazılı anne sütünü artıran komposto tarifini evinizde hazırlayabilirsiniz.

Evimizde 1 litrelik sürahinin içine aşağıdaki malzemeleri ekleyin

Anne sütünü artıran komposto tarifi için gerekli malzemeler:

anne-sutunu-artiran-komposto-tarifi

1 litre temiz içme suyu

6 tane kara erik kurusu

6 adet kara kayısı kurusu

 2 adet kuru incir

2 avuç çekirdekli siyah üzüm

2 avuç yaban mersini kurusu

10-15 tatlı badem protein açısından zengin tok tutucu özelliği var. Kan şekerini dengeler.

Tüm meyveleri elma, protakal gibi yıkayın şekerlerinden arındırmak için, çekirdeksiz eriğin kuruları da var. Bütün bu meyvelerin doğal ve güneşte kurutulmuş olacak, şekerlenmemiş olması gerekir.

Tüm bu kuru meyvelerin üzerine suyumuzu ekliyoruz. Bu karışımı 6 saat bekleyeceğiz. Bunu 6 saat beklettikten sonra yaz ayları için uygun bir içecek olacak bunu süzüyoruz ve kuru meyvelerimiz bize kalıyor.

Yediğimiz gıdanın kalitesi çok önemli, kompostomuzu süzdük, bütün bu kur meyvelerin içerisine  biraz daha kan şekerini dengelemek için 1 yemek kaşığı kadar tarçın ekliyoruz,  biraz da bir küçük çay kaşığı yada çay kaşığının ucu ile zencefil ekliyoruz zencefil gaz şikayetleri alır, antioksidan bakımından zengindir.  Bunları ronda dan blenderdan geçirip marmelat gibi yapıyoruz üzerine az bir limon sıkıp bu marmaletı buzdolapta saklıyoruz kahvaltıda şekersiz maramelatımızdan 2 kaşık yersek sütümüzün kalitesi artmış olur. Suyunu gece uyandıklarında su yerine içebiliyorsunuz. Marmelatı yoğurt ile yiyebilirsiniz.

Anne sütü nasıl artar, Anne sütünü artrmanın yolları

Anne sütünü artırmak için çay tarifi

Gaz şişkinlik çok rahatsızlık verir.

1 yemek kaşığı rezene, rezene gaz şikayetlerini alır, süt artırıcı etkisi de var.

1 tutam ıhlamur

1 tutam kişniş gaz şikayetini azaltan özelliği var.

1 tutam frenk kimyonu koyuyoruz.

Anne sütünü artırmak ve gaz şikayetlerinde kurtulmak  için sıcak suda 8-10 dakika bekletirsek çayımız demlenir bitkisel çayımız hazır bu çayımızın içine istersek limon kabuğu veya elma kabuğu ekleyebiliriz.

Anne sütü yoksa keçi sütü veya inek sütü dünya sağlık örgütüne göre 0-1 yaş arasında kullanmak doğru değil

Beslenme ve Diyet Uzmanın Gizem Keservuran

One Comment on “Anne Sütü Nasıl Artar? Anne Sütünü Artırmanın Yolları”

 1. Anne sütünü neler artırır?

  Anne sütünü artıran en önemli şey ilk başta su dur.

  Boza
  Arpa
  Rezene
  Anason
  Tahin Pekmez
  Sebze çorbaları
  Dereotu
  Kompostolar

  Bunun gibi…

  Anne sütü vücudun oluşturduğu bir salgı dır. Salgının artması içinde sıvı gerekir. Fazla acı tüketmek sütün tadını bozabiliyor ve azaltabiliyor. Sulu yiyeceklerle beslenmek yeterli

  Bunlar yardımcı olabilir ancak bazen yapı gereği süt çok fazla gelmeyebilir. Stres yapmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir