Anneler Gününde Ne Yapılır? Anneler Günü İçin Hediye Önerileri

Anneler Günü Hakkında Bilgi

Anneler günü, 1906 senesinde, annesini kaybeden, Amerika’lı bir kızın, annesini özlemesi, ve bunun üzerine, annesi için bir şeyler yapmak adına 1907’de geliştirdiği bir fikir niteliğindedir. Arkadaşlarına, annesinin yerini kimsenin tutmayacağını anladığını belirten Amerika’lı genç kız, senenin bir günü anneleri anmak, onları onurlandıracak güzel sözler söylemek, ve onları sevindirmek gerektiği düşüncesini ortaya atmıştır.

Anneler günü ne zaman sorusunun yanıtı ile ilgili bilgi edinmek isteyenlere ise şu yanıtı vermemiz gerekir: Amerika’lı genç kız, annesini 9 Mayıs tarihinde kaybetmiş; ve bunun üzerine, anneler gününün, her sene, Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanması gerektiğine karar verilmiştir. Anneler günü 2012 de, 13 Mayıs 2012 Pazar günü Türkiye genelinde kutlanacaktır.. Türkiye’de kutlanan ilk anneler gününün, 1956 senesi Mayıs ayının ikinci Pazar günü olduğuna da dikkat çekmek önemlidir.

Anneler Gününde Ne Yapılır?

Anneler gününde ne yapılır sorusunun yanıtına gelince, Anneler günü öncesinde alınan anneler günü hediyesinin anneye verilmesi, ve bu sırada, anneye güzel sevgi sözcükleri söylenmedi anneler günü gelenekleri içerisinde yerini oldukça uzun zaman öncesinden almıştır. Anneler gününde ne yapılır sorusuna şu yanıtı da vermek önemlidir ki: Türkiye’de anneler günü için yapılan kutlamalarda, insanlar, sadece annelerinin değil, anne gibi gördükleri büyüklerinin de anneler gününü kutlamaktadırlar. Anneler gününde ne yapılır sorusunun yanıtını bir de annesi ölmüş olan kişiler için vermek gerekmektedir: anneleri ölenler, ellerine bir buket çiçek alarak annelerinin mezarlarının başına gider; ve onların ruhlarına armağan edilmek üzere dualar ederek, çiçeklerini de mezarın başına bırakırlar…Anneler Günü İçin Hediyeler Nelerdir?

Anneler gününde ne hediye alınır sorusu, pek çok kişinin aklını, anneler gününün bir kaç zaman öncesinde karıştırmaya başlamaktadır. Anneler gününde ne hediye alınır sorusunun yanıtını bizler de sizin için araştırdık, ve aklınızdaki karışıklığı bir nebze olsun gidermeyi amaçladık… Anneler gününde alınabilecek hediyeler arasında en klasik olanının çiçek olduğunu belirtmek isteriz. Ancak, anneler gününde ne hediye alınır diyenler, çiçek almayı düşünüyorlarsa, solmayacak bir saksı çiçeğini tercih etmelidirler, aksi halde, çiçeklerin dallarında güzel oldukları; ve bir sürelik zaman zarfının sonrasında solacakları unutulmamalıdır.

Anneler gününde ne hediye alınır sorusu için cevap olabilecek bir başka seçenek ise elbette giysilerdir. Anneler gününde, annesinin giysi bedenini, ve zevkini bilen kişiler, anneler günü hediyesinden yana olan tercihlerini, giysi üzerinden yapabilirler Anneler gününde alınabilecek hediyeler arasında mutfak eşyaları, ve biblolardan da söz etmek gerekmektedir; zamanlarının büyük bir bölümünü mutfakta geçiren annelerin pratik şekilde kullanabilecekleri mutfak eşyalarına, ya da evlerini süsleyecek biblolara hiç bir zaman ”hayır” demeyecekleri de pek çok kişi tarafından bilinmektedir.

anneler-gününüz-kutlu-olsun

Share Button

7 Comments

  1. aser 11 Mayıs 2012
  2. teryo 11 Mayıs 2012
  3. medine 12 Mayıs 2012
  4. enes bulut 13 Mayıs 2012
  5. Lale 14 Mayıs 2012
  6. eminegül ylmaz 11 Mayıs 2013
  7. eminegül yılmaz 11 Mayıs 2013

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir