Antibiyotikler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pek çoğumuz dönem dönem antibiyotik kullanımı gerçekleştirmekteyiz. Antibiyotik kullanımı ise, aslında bizler için önemli sorunlara neden olmaktadır. Antibiyotiğin zararları hakkında bilgi sahibi olmayanımız yok; ama, yine de antibiyotik kullanımı hakkında sizlere bilgi vermek isteriz… Antibiyotikle ilgili bilmemiz gerekenleri şu şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

Antibiyotiklerle ilgili bilinmesi gerekenler arasında ilk sırada, antibiyotiklerin bakterileri öldürdüğünden söz etmek gerekmektedir. Bakteriler ve virüsler, vücudumuzdaki enfeksiyonların nedenidirler. Enfeksiyonlar ise bazen ölümlere kadar varan önemli sorunlara neden olabilmektedirler. Antibiyotik kullanımı ile hayat kurtarılabildiği doğrudur; fakat antibiyotik kullanımının da makul düzeyde olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Antibiyotiklerle ilgili bilinmesi gerekenler arasında yer alan bir diğer unsur da: antibiyotiğin, soğuk algınlığı ve öksürük problemine, tahmin edildiği kadar iyi gelmediğidir. Soğuk algınlığına ve öksürüğe virüsler neden olmaktadır. Antibiyotikler ise, virüslerin öldürülmesine katkıda bulunmamaktadır. Bu nedenle, antibiyotik kullanımı, soğuk algınlığı ve öksürüğe çok da iyi gelmemektedir.

Antibiyotikler hakkında bilinmesi gerekenler arasında, antibiyotik kullanımının, bilinçsiz olması durumunda vücuda vermiş olduğu zararların da bilinmesi gerekmektedir. Antibiyotik kullanımı bilinçsiz olduğunda, hem bir fayda sağlamaz; hem de vücudun antibiyotik direncini arttırır.

Antibiyotiklerle ilgili bilinmesi gerekenler arasında, antibiyotik kullanımının yan etkileri de yer almaktadır. Antibiyotiğin yan etkileri arasında, yorgunluk hissi, ateş basmaları, mide bulantısı gibi sorunlardan söz edebilmek olanaklıdır.

Antibiyotiğin yan etkilerinden bir diğeri de ishale neden olmasıdır. Antibiyotik kullanan kişilerin vajinal bölgelerindeki ve bağırsaklarındaki doğal savunma mekanizmalarında da bir takım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlardan bir tanesidir ishal…

Antibiyotiklerin, mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Antibiyotik kullanımı, bakterilerin, antibiyotiğe karşı dirençli olmalarına neden olmaktadır. Bu durum, daha sonra doktor gözetiminde kullanılacak olan antibiyotikten de gereken etkinin sağlanamaması anlamına gelmektedir.

Antibiyotikler hakkında bilinmesi gerekenler arasında yer alan bir başka husus da, antibiyotik kullanımı sırasında tüketilen probiyotik ürünlerin, ishal ihtimalini azaltmaya yardımcı olduğudur. Antibiyotiğin yan etkilerinden en az oranda etkilenmek için doktorun önerdiği şekilde içilmesi gerektiğini de unutmamak gerekir.

Antibiotikler hakkında bilinmesi gerekenlerden bir diğeri de, antibiyotik kullanımının, doğum kontrol haplarının etkilerini ortadan kaldırdığıdır. Antibiyotik kullanırken hamile kalma ihtimaliniz vardır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir