Argan Yağı Mucizesi

Argan meyvesi ve ondan çıkarılan yağ çok yenilerde duyduğumuz bir şifacı. Bunun nedeni kendine has kısıtlı bir bölgede yetişmesinden kaynaklanmakta.  Fas’ın güneybatı bölgesinde fundagiller familyasından olan bir meyve ağacı. Bölge halkı yüzyıllardır değerini biliyor fakat dünya için çok yeni bir keşif. Fas’ da bu ağaç “hayat ağacı” yağı ise “ Fas zeytin yağ” diye anılıyor. Bir ağaçtan 10 kilo argan meyvesi çıkarken, bu kadar meyveden de 0.18 litre yağ çıkarılmakta. Argan ağacının kısıtlı üretimi ve eşsiz faydaları nedeni ile UNESCO tarafındankoruma altına alınmıştır. Ağaç dikildikten sonra çok uzun yıllar ürün veren bereketli ağaç. Meyvesi yeşil bitkiler arasında yetişen sarı yemişler; hem şekli hem tadı fındığa benziyor.

argan yagi

Argan yağ temel yağ asitlerini taşıdığı gibi, E vitamini bakımından çok zengin. (Zeytin yağının tam 3 katı fazla) Bu nedenle cilt, saç ve tırnak için hem koruyucu hem de onarıcı etkiye sahip.

Cilt için; Cildi her türlü dış etkilerden koruyor. Özellikle güneşin zararlı ışınlarından mucizevi bir şekilde koruyor. Mikropları öldürüyor ve cildi sürekli nemli ve canlı tuttuğu için yaşlanmayı geciktirir. Cildi sıkılaştırdığı için kırışık tedavisinde etkilidir.İltihabı ve yaraları çok hızlı bir şekilde iyileştirir. Sivilce tedavisinde kullanılır. Hamileler için çatlak önleyici olarak kullanıla bilinir. Kozmetik amaçlı satılan yağı bir miktar avucumuza döküp, elimizle sürterek ısıttıktan sonra parmak uçları ile masaj yaparak cilde uygulayabiliriz. Banyo sonrası temiz cilde masaj yapılırsa selülüt tedavisi için birebirdir. Masaj sonrası banyo yapmaya gerek duyulmamaktadır. Çünkü diğer yağlar gibi yapışkan bir yapısı yoktur.

Saç için;Saç içinde cilt için olduğu gibi hem koruma, hem de onarma etkisi vardır. Saçı nemlendirerek kırılmaları önler, saç derisini nemlendirdiği için derinin pul pul olmasını ve kepek oluşmasını engeller. Saçın dibine tamamen nüfus edecek şekilde masaj yaparak uygulayıp, sonrada sıcak havlu ile sarıp yarım saat bekledikten sonra saçı yıkayabilirsiniz.

Tırnak için;Tırnaklardaki çatlakları giderir, çabuk kırılmayı önler. Tırnakları mat görünümden kurtarıp parlak ve daha güzel görünmesini sağlar.

Argan yağı yemeklerde de kullanıla bilinir. (Kozmetik için olanlardan farklı satın alırken dikkat etmek gerek) Kolesterol ve yüksek tansiyona iyi geldiğine açıklayan birden fazla makale yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir