Argininin Faydaları Ve Kabak Çekirdeği

Sağlıklı yaşam için, doğanın bizlere sunmuş olduğu nimetlerden faydalanmalıyız. Pek çok bitki, sebze, meyve; hatta kısacası doğadan gelen herşey, bizim sağlığımızın iyi olması için el ele vermiş, hayatımıza girmeye çalışıyor. Bazılarının tadının kötü olması; bizim onlara soğuk bakmamıza neden oluyor ama bazıları da var ki, çerez yiyerek sağlığımızı korumamıza yardımcı oluyor. Örneğin kabak çekirdeğiKabak çekirdeğinin faydaları o kadar çok ki, Kabak çekirdeğinin afrodizyak etkisinden bile söz edebilmek mümkün.

Kabak çekirdeğinin bu denli faydalı olmasının sebebi ise, kabak çekirdeğinin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller. Kabak çekirdeğinin içerisinde yer alan minerallerin başlıcaları fosfor ve çinko iken; kabak çekirdeğinde bulunan en temel vitamin de E vitaminidir. Ancak kabak çekirdeği, sadece bunlarla sınırlı bir içeriğe sahip değildir. Kabak çekirdeğinde ayrıca, arginin maddesinin varlığından söz edilmektedir. Arginin, hayati öneme sahip bir madde olması ile bilinmektedir. Arginin, tavuk etinde yoğun miktarda bulunmaktadır… Ancak, kabak çekirdeğinde bulunan arginin miktarı, tavuk etinde bulunan arginin miktarından dört kat daha fazladır…

Kabak çekirdeğin faydaları argininin faydaları ile sınırlı değildir elbette; ancak biz size, öncelikle argininin faydalarından bahsetmek istiyoruz: Argininin faydaları arasında, kalp ve damar sağlığını korumanın ilk sırada yer aldığını söyleyebiliriz. Kalp ve damar hastalıkları olanlar, argininin faydalarından yararlanmak için kabak çekirdeğinin faydalarından da yararlanmak adına kabak çekirdeği tüketebilirler.

Argininin faydaları arasında, yağların depolanmasının azaltılmasından da söz edilmektedir. Kabak çekirdeğinin faydaları arasında da yer alan bu etki, kolesterol ve kilo problemi yaşayanların oldukça hoşuna gidecektir

Arginin faydaları arasında, beyindeki aktivitelerin hızlandırılması da yer almaktadır. Yani kabak çekirdeğinin faydalarından bir tanesi de, beynin daha hızlı çalışmasını sağlaması nedeniyle, zeka gelişimi olarak değerlendirilebilmektedir.

Üreme organlarının sağlığı da argininin faydaları arasında yer alırken, kabak çekirdeğinin de faydalarından bir tanesini oluşturmaktadır.

Argininin faydaları kapsamında kabak çekirdeğinin faydalarından yararlanarak, yaraların daha çabuk iyileştirilmesi de sağlanabilmektedir.

Kabak çekirdeğinin faydaları arasında, antidepresan etkisinden söz edebilmek de mümkündür.

Kabak çekirdeğinin faydaları arasında, afrodizyak etkisinden de söz edilir. Çünkü, kabak çekirdeğinin içerisinde çinko bulunmaktadır; ve çinko erkeklerde testesteron üretimini arttırır; kadınlarda ise libidoyu yükseltir. Bununla birlikte, kabak çekirdeği içerisinde Omega 3’ün de bulunması sayesinde, doğurganlık artar; cinsel sağlıktan söz edebilmek olanaklı hale gelir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.