Aromatik Şifalı Bitkilerin Faydaları Ve Bitkisel Çaylar

MAYDONOZ:

Yaprakları yemek ve salatalara lezzet vermekte kullanılır. A ve C vitamini bakımından zengindir. Bileşiminde maden tuzları ve demir bulunur. İdrar söktürücü, spazm çözücü, sindirimi kolaylaştırıcı, mide ve bağırsak gazlarını gidericidir. Büyük olmamak şartı ile böbrek ve safra kesesi taşlarının düşürülmesinde de faydalıdır.

DEREOTU:

Yaprakları yemek ve salatalarda kullanılan güzel kokulu bir bitkidir. Sindirimi güçlendirici, gaz söktürücü, kramp çözücü, anne sütünü artırıcı ve sürekli hıçkırığı önleyici özellikleri vardır. Yeşil sap ve yaprakları ile demlenen çay uykusuzluğa karşı çok etkilidir.

NANE :

Yaprakları yemek ve salatalarda kullanılan güzel ve keskin kokulu bir bitkidir. Spazm çözücü, kan dolaşımını destekleyici, yatıştırıcı, nefes açıcı ve antiseptiktir. Canlandırıcı ve güç verici özelliği vardır. Karaciğer salgılarını düzenler. Mide bulantısı, kusma ve sancılı adet dönemlerinde nane çayı çok etkilidir.

Nane Çayı: 1-2 tatlı kaşığı dolusu nane, bir bardak kaynar su ile haşlanır, üstü kapatılarak 10 dakika kadar demlendirildikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilebilir. Mide ülseri olanlara tavsiye edilmez.

FESLEĞEN:

Yemeklerde ve salatalarda kullanılan, kuvvetli ve güzel kokulu bir bitkidir. A vitamini yönünden çok zengindir. İştah açıcı, hazmı kolaylaştırıcı, anne sütünü artırıcı özelliği vardır. Gastrite, ülsere, baş dönmesine, uykusuzluğa öksürüğe, bağırsak ağrılarına, migrene karşı etkilidir. Ağızdaki pamukçuklar fesleğen gargarası sayesinde kolayca iyileşir.

KEKİK:

Özellikle et yemeklerine, salatalara lezzet vermekte kullanılır. Sindirimi kolaylaştırıcı, kramp çözücü, dezenfekte edici, kan şekerini düşürücü, balgam söktürücü, bağırsak kurdu düşürücü özelliği vardır. Boğaz enfeksiyonları, ağız ve dişeti hastalıkları, astım, bronşit, sinir sistemi zafiyeti, adet sancıları, ergenlik sivilcelerine karşı çok etkilidir. Tansiyonu geçici olarak yükseltir, çok fazla kullanılırsa troid bezinin işlevini artıracağından guatrı olanlara ve hamilelere tavsiye edilmez.

KEKİK ÇAYI: 1-2 Çay kaşığı kekik, bir bardak kaynar su içerisinde 7-8 dakika demlendikten sonra süzülür. Şeker hastalarının tatlandırmadan içmesi gerekir. En etkili maddesi olan uçucu yağın yitirilmemesi için, kekik hiçbir zaman kaynatılmaz.

UYARILAR:

Hastalıkların teşhisi ve tedavisi sadece uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Basit bir rahatsızlık, önemli bir hastalığın ön belirtisi olabilir.

Şifalı bitkileri doktorunuzun onayı ile kullanmalısınız.

Tavsiye edilen günlük miktarlardan fazla kullanılmamalıdır.

Aylar ve yıllar boyu sürekli kullanıldığında en zararsız bitki çayları bile sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir