Arpa Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır? Arpa Şehriye Çorbası Tarifi

Arpanın faydaları hakkında bilgi sahibi olmak için bir önceki yazımıza bakabilirsiniz. Ülkemizde evde arpa en çok arpa çorbası yapılarak yada pilavlarda kullanılıyor. Bugün çorba tarifleri kategorimize geleneksel bir çorbamız olan arpa şehriye çorbası tarifini ekliyoruz. Arpa şehriye çorbası nasıl yapılır? Arpa çorbasının tarifini detaylı bir şekilde öğrenin.

Arpa şehriye çorbası nasıl yapılır?

Çoğu kişi tarafından ezbere bilinen arpa şehriye çorbası tarifi kolaydır. Çorbayı yapmak için fazla bir malzemeye de gerek yoktur.

Arpa şehriye çorbası yapmak için gerekli malzemeler;

3 adet domates rendesi yada 1 yemek kaşığı domates salçası
1,5 çay bardağı arpa şehriye (3/4 su bardağı)
1,5 litre sıcak su
1,5 yemek kaşığı tereyağ yada sıvı yağ
Tuz ve karabiber
Maydanoz

Arpa şehriye çorbasında su ile arpanın oranı miktarı önemlidir. 1 çay bardağı arpa şehriye kullandığımızda çorbanın hafif sulu olduğunu gördük. Hafif sulu olsun isterseniz 1 çay bardağı kullanın. Yazın domates rendesi yerine kışın domates salçası kullanın. Et suyu veya tavuk suyu ile de yapılabilir.

arpa-sehriye-corbasi-nasil-yapilir-arpa-sehriye-corbasi-tarifi
Arpa Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır? Arpa Şehriye Çorbası Tarifi

Arpa şehriye çorbası tarifi;

Yapılışı: Tencereye tereyağını koyup eritin. İçine domates rendesini ekleyin ve karıştırın. Domatesler tereyağında pişsin.   Üzerine 1,5 litre sıcak suyu ilave edin. Su kaynayınca arpa şehriyeyi ilave edin. Arpa şehriyeler kaynayan suyun içinde 5-6 dakika içinde pişecektir. Piştikten sonra tuzu ve karabiberini ekleyin.

Piştikten sonra servis yaparken üzerine ince ince kıyılmış maydanoz ekleyebilirsiniz.

Arpa şehriye çorbası, tavuklu yada kıymalı yapılabiliyor.  Kıyma ekleyerek de arpa şehriye çorbası yapabilirsiniz. Kıymalı yapmak istenirse tereyağı eriyince  az bir kıyma ekleyip kavurun. Daha sonra domates rendesini ekleyerek aynı şekilde çorbayı pişirin.

Arpa nedir? Arpanın faydaları  ile ilgili bilgileri öğrenmek için bir önceki yazımızı okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir