Aşk Nedir, Nasıl Aşık Oluruz, Aşk Ne Kadar Sürer?

Aşk üzerine çok şey söylenmiştir. Aşk nedir, aşkın nasıl başladığı hakkında bir fikriniz var mı, aşk ne kadar sürer, aşkın aşamaları nelerdir, evlilikte sadakat testi nasıl yapılır. Bugün doktorum programına konuk olan Psikolog Dr. Mehmet Şakiroğlu bu konuda tüm izleyicilere bilgiler verdi.

aşk nedir

Nasıl Aşık Oluruz?

İnsanlar genelde bulunduğu ortama göre davranır.

Nasıl aşık oluyoruz bunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz.

Aşkın üç farklı seyri aşaması bulunmaktadır.

İlk Aşaması:

Beynimizin daha çok korkularımızı, öfkemizi idare eden bölümünde aşkın ortaya çıkış hali aşaması bu çok kısa süren bir süreçtir. Alt beynimizde burası daha çok duygularımızı kontrol eden bir yer.

İlk görüşte aşk vardır. 90 sn ile 4 dakika arasında bu sürecin gerçekleştiğini söylüyor bilimsel çalışmalar, ilk görüşte aşık olabiliyoruz.

İlk görüşte aşk dediğimiz şey korkuya öfkeye çok benzer, üreme iç güdüsü ile ortaya çıkan bir şeydir.  Bunun tek başına bağlılığa, sadakate, güvene dönüşmesi çok zordur. İlk görüşte üreme arzusu ile başlayan bu karşılaşmanın güvenle bağlılık temeline oturması için bizlerin çaba göstermesi gerekir.

İlk karşılaşmadan belli bir süre geçtikten sonra düşünceler ise şunlardır.

Gözüm ondan başkasını görmüyor.

Kalbim yerinden çıkacak gibi atıyor.

Onsuz yaşayamam

Bu sayılan düşünceler zaman zaman herkesin aklından geçmiştir. Ve bu aşkın en temel halidir. Bir anda ortaya çıkan bir durumdur.

Araştırmalarda ilk görüşte aşk dediğimiz duygunun korku ve öfkeye çok yakın bir şey olduğu görülmüş

 Beynimiz çalışmasına göre güçsüz heyecanlandığımız durumlarda karşısındaki kişiye aşk beslediğini zannedebiliyor.

Korku, öfke ve aşk da aynı hormonu tetikliyor. Bu hormon testosteron hormonudur. Testosteron hormonu ile alakalı

İlişki böyle başlar sadece bunun üzerinde gider demek yanlış olur. Çünkü beynin başka bir bölgesinde daha bu ilişkiyi yaşama şansımız var. Oda orta beyin burada daha çok duygular tutkular aşk dediğimiz hissin başka bir seyri söz konusudur.

http://ds.serving-sys.com/BurstingRes//Site-14261/Type-12/8db65cc7-1fe2-4a46-9128-5fe85935a44a.flv

Aşk Ne Kadar Sürer?

Aşk ne kadar sürer bu konuda yapılan araştırmalara göre aşkın bizde uyarıldığı hal en fazla ortalama bir süre olarak 17 ay sürer. Bundan sonra kişi bu duyguya adapte olmaya başlıyor. Yapılan  çalışmalara göre aşkla takıntının beyinde yarattığı aynı uyarılmalara neden olduğunu söylüyor. Yani aşkın bir takıntı olduğu söyleniyor. Onu çok güzel algılıyoruz, davranışlarını doğru olarak algılıyoruz yani aşk dediğimiz şey  algı sistemimizde bir bozulmaya yol açıyor.

Aşkta düşünce halinde ise o benim ruh ikizim, beynimiz aynı anda çalışıyor gibi cümleleri sizde çevrenizde duymuş olabilirsiniz.

Aşkı yöneten hormon dopamin ve düşük serotonindir.

Tutku dediğimiz şeyi aşkın bir ara faktörü gibi düşünebiliriz. Tutku dediğimiz şey aşkın içinde olması gereken bir alt duygulardan bir tanesi olarak söyleyebiliriz. Aşk için belli bir oranda tutku olması gerekir.Aşk eşittir tutku dediğimiz zaman aşkın başka bir yere dönüşmesini de zorlaştırmış oluyoruz. Yan belki aşkın sevgiye döndürülmesini zorlaştırmış oluyoruz. Tutku tek başına aşkı tanımlayan bir şey değildir.

aşk ne kadar sürer

Onsuz yaşayamam düşüncesi kişinin zihnine geldiği anda bu bizi toplumsal olarak da bir arada yapmaya iten bir duygu aynı zamanda öğretilen bir tarafı da var burada tutku bizim içimizden gelen bir şey büyük bir enerji ama onsuz yaşayamam, hep onunla olmalıyı düşünceleri de esasında işin öğrenme tarafına toplumsal tarafına giriyor.

Toplumsal tarafımıza geldiği anda ise üst beyne geçiyoruz düşüncelerimizin olduğu, kararları verdiğimiz bölüme geçiyoruz. Bu üst beyinde rasyonel kararlar veriyoruz. Biz bu kişi ile nasıl beraber yaşarız. Orada beraber yaşama kuralları ortaya çıkıyor. Evli olduğumuz insanla nasıl daha mutlu olabiliriz. Özlemek, desteklemek, onu görme isteği gibi bir takım durumlar ortaya çıkıyor.

Mantık, bağlılık ve sadakat yani bizim toplumsal olarak gücümüz artıracak çekirdek ailenin kökenine yerleştirmek istediğimiz duyguları ise üst beyin yaratıyor. Aşkın ve tutkunun bizim için gidebileceği en güzel yer işte bu üst beyindeki mantık bağlılık ve sadakattir. Bu süreçte ilişki ömür boyu sürebilir. Çünkü bu zihinsel süreç beynimizden biraz daha sevgiye dönmüş durumdadır. Duyguların ismi değişmiş durumda onu özlemek, onu desteklemek, ondan hoşlanmak, onu görmek istemek, ona bir sempati duymak, empati kurabilmek ve aynı yaşamı paylaşırken onunla mutlu olabilmek işte ilişkilerimizi sadakati güven ve bağlılık temeline oturduğu zaman zihnimizden geçenler ise şöyle

Beni tanıyor ve anlıyor, ona güveniyorum ve onu seviyorum. Tutku, aşk çok baskın değil artık ama beraber yaşarken iki kişi bir arada olma kültürü açısından işet bu üst beyinde yaşanan bu duygular çok değerlidir.

O yüzden şu bir öneri ilişkimizi bu noktaya yani beynimizin düşünen rasyonel tarafına getirebilirseniz o zaman yaşam kalitenizi çok artırırsınız.

Sevgi ve bağımlılık oksitosun hormonu alakalıdır. Anneler doğum esnasında oksitosun hormonu salgılıyor. Bu hormon annenin çocuğu ile bağlılığını artıran bir hormondur. Ve aynı şekilde uzun süreli ilişkilerde zaman içerisinde evli çiftler arasında da bu ortaya çıkıyor yani bağlanmamız sağlıyor.

http://ds.serving-sys.com/BurstingRes//Site-14261/Type-12/8db65cc7-1fe2-4a46-9128-5fe85935a44a.flv

Evlilikte Sadakat Testi

1-Davranışsal boyut: Eşiniz aniden yeni kıyafetler alıp yeni müzikler dinlemeye, konuşurken yeni kelimeler kullanmaya başladı mı?

a-Evet

b-Hayır

Not: Bu davranışsal boyutta gözlemlemek lazım bunun süresi karşımızdaki kişi ile alakalıdır. Çok kemikleşmiş özellikleri olan insanlar bu özelliklerinden farklı davranıyorlarsa bunun nedenine bakmak gerekebilir. Birçok nedenden kaynaklanabilir ama kişinin kendini hangi alana açmak istediğini bu süreçte anlamamız gerekir.

2-En son ne zaman birbirinize sarılıp oturdunuz. (Duygusal yakınlığı ölçer.)

a-1 aydan fazla oldu

b-1-2 hafta içinde

c-son 3 gün içinde

3-Eşiniz internet yazışmalarınızı ve  telefon mesajlarınızı okumanızdan rahatsız olur mu?

a-her zaman olur, şifrelerini saklar

b-sadece bilgisayar mesajlarını okumaya izin verir

c-her ikisini de rahatça gösterir.

4- Cep telefonu çaldığınızda eşiniz nasıl davranır

a-yanımda telefonu açmaz
b-odadan çıkıp açar
c-yanımda rahatlıkla konuşur

Burada da şu önemli kişilerin cep telefonu iletişimindeki değişim önemli cep telefonu çaldığında rahat rahat konuşan hiç bir sorun taşımayan evin ortasında bırakan bir kişi bir anda değişip cep telefonu çaldı uygun olmayan biri aradı o bir panik halidir. Ama bu kişi zaten evde iş görüşmeleri yapabilir iş görüşmelerini eşi ve ailesi ile paylaşmak zorunda değildir. Her zaman ailesini rahatsız etmemek için dışarı çıkan birinden şüphe etmek diye bir şey söylenemez. Burada da yine değişim önemlidir.

5-Eşiniz kendisi ile ilgilenmemenizden şikayet eder mi?

a-sıklıkla

b-nadiren

c-asla

Not: Evliliğinizde problem yaşıyorsanız kesinlikle evlilik terapistleri ve psikologlardan yardım almalısınız.

http://oynat.cubecdn.net/doktorumvod/mp4/2012/5/18/1463.mp4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir