Atopik Dermatitin Tedavisi Varmı? Atopik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir?

Atopik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir?

Atopik Dermatit, halk arasında bilinen adı ile Egzema birçok faktörün etkisinde döküntünün artmasına neden olabilen bir rahatsızlıktır. Atopik Dermatit’de kişilere göre farklılık gösteren belirtiler, kaşıntı, döküntü ya da diğer semptomlara göre tedavi şeklini belirlemektedir.

Bu yazımızda atopik dermatit nasıl tedavi edilir konusu hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Atopik Dermatit Nasıl Tedavi Edilir, Atopik Dermatit Nedir, Atopik Dermatit Tedavisi, Atopik Dermatit Belirtileri, Atopik Dermatit Hakkında Bilgi, Atopik Dermatitten Nasıl Kurtulurum, Atopik Dermatite Ne İyi Gelir, Atopik Dermatitin Tedavisi Varmı

Kaşıntıya karşı alınabilecek tedbirler

Atopik dermatit sorunu yaşayan herkes yaşamının bir döneminde kaşıntı sorunu ile karşılaşmaktadır. Ancak araştırmalar ile kaşıntının nedeni net olarak bulunamamıştır. Kaşıma ya da bölgeyi ovalama, kaşıntının artmasına neden olmaktadır.

Alınacak tedbirler:

* Tırnaklar düz ve temiz olmalı, el bakımına özen gösterilmeli.
* Kaşınan bölgeyi kaşımak ya da ovalamak yerine nemlendirici krem kullanmak faydalı olacaktır.
* Uzmanınız tarafından verilen önerileri uygulamaya dikkat ediniz.

Temelde kaşıntı olarak görülen sorunu 3 farklı konu başlığı altında inceleyebiliriz. Atopik dermatit nasıl tedavi edilir konusu hakkında aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

1-Alınacak tedbirler, koruyucu önlemler

Atopik dermatit hastalarında cilt aşırı derecede kurumaktadır. Cildin kuruması rahatsızlığın etkisinin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle cildin sürekli nemlendirilmesi ve nemli tutulması gerekmektedir.

Atopik dermatit hastaları normal sabun yerine kremli, nemlendirici içerikli sabunlar kullanmalıdır. Hastalığı tetikleyen alerjik etmenler belirlenmeli ve hasta bunlardan uzak durmalıdır.

2-Hastalığın ilaç ile tedavisi

* Kaşıntı önleyen ilaçlar

Şurup, tablet ya da diğer önleyici ilaçlar doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

* Merhem ve kremler

Merhem ve kremler ile amaç cildi nemli tutmaktır. Cildin kuruduğu dönemde kaşıntı öncesinde ve sırasında bu ilaçlar kullanılmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir