Avokadonun Faydaları Nelerdir? Avokado Nasıl Yenir?

Avokadonun faydaları nelerdir? Nasıl tüketilmelidir?

Avokadonun faydaları; Avokado özellikle marketlerde sıkça bulabileceğiniz meyvelerden birisidir. Ancak birçok kişi tarafından ne işe yaradığı, nasıl tüketildiği ve ne gibi yararları olduğu bilinmez. Avakado içeriğinde bol miktarda C, E vitaminlerini ve birçok önemli yağı bulundurur. Genelde cilt sağlığı üzerinde önemli yararları bulunan avokadonun vücut içinde yararlı etkileri bulunmaktadır.

Avokadonun Cilde Faydaları, Avokado Nasıl Yenir, Avokado Nasıl Soyulur, Avakado Yeme, Avokado Nasıl Yenir Video, Avokadonun Yararları, Avokado Faydaları

 

Cilt bakım ürünlerinin birçoğunda karşılaşacağınız avokado özlü yazıları, avokadonun cilt için ne derece önem arz ettiğini göstermektedir. Avokadoda yer alan E vitamini cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Genel olarak cilt sağlığı için yararlarını sıralamak gerekirse,

Güneşin zararlı etkilerinden korur.
Yaşlanma önleyici, kırışıklık gidericidir.
Duman ve kirli havaya karşı doğal koruma kalkanı oluşturur.

E vitaminini yukarıda yer alan 3 madde şeklinde sınırlamak mümkün değildir. Cildin nem oranını dengelemesi ve esnekliği artırması, en önemli yararlarından birisidir. Ancak avakadoda doğal şekilde bulunan E vitamini yarar sağlayacaktır.

Avokado’nun faydaları, yararları nelerdir?

Bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici bir etkisi bulunmaktadır. Kabızlık gidericidir.
İçinde bulunan doymamış yağ asitleri ile kolesterol seviyesinin düşürülmesinde rol alır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı iyileştirici bir etkisi bulunmaktadır.
Yaşlanma geciktirici bir özelliği bulunmaktadır. Vücutta bulunan toksik, zehirli maddelerin hızla atılmasını sağlar. Özellikle içinde bulunan protein ve önemli mineraller, çocuk gelişimi için büyük öneme sahiptir. Vücut üzerinde protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasında düzenleyici bir görevi vardır. Cilt sağlığı üzerinde etkilidir. Derinin kurumasını, kırışmasını ve yıpranmasını önler.

Avokadoyu nasıl yenir? Avokado Nasıl Soyulur?

Avokado genellikle çok bilinen bir meyve olmadığı ya da ülkemizde pek tercih edilmediği için çoğu kişi satın almayı istemez. Avokadoyu aşağıdaki şekillerde tüketmeniz mümkündür.

1) Avokado yumuşadıktan sonra tüketilmelidir. Sertken içi acı olacaktır. Yumuşadıktan sonra bir bıçak yardımıyla soymak mümkündür.

2) Meyve, uzunlamasına kesildikten sonra içindeki sert çekirdek çıkarılmalıdır. İnce, ince doğrayarak üzerine tuz, kırmızı biber ya da karabiber atılır. Bu işlemden sonra limon sıkarak karıştırılır. Salata şeklinde tüketmek mümkündür. Üzerine farklı karışımlarda eklenebilir.

3) Avokadoyu soyduktan sonra iyice ezin ve sarımsaklı yoğurt ile karıştırın. Bu şekilde tüketmek mümkündür.

4) Omlet olarak peynir yerine kullanmanız mümkündür.

5) Mantar sote şeklinde sote olarak kullanmak mümkündür.

6)  Bal ve cevizler ezilmiş avokadoyu karıştırarak tüketmek mümkündür.

One Comment on “Avokadonun Faydaları Nelerdir? Avokado Nasıl Yenir?”

 1. Avokado’nun tadı biraz ekşi olduğu için Avokado’yu lezzetlendirebilirsiniz.

  Avokado Sosu

  Gerekli Malzemeler

  1 avokado
  1 limon suyu
  dereotu
  maydanoz
  tuz
  zeytinyağı
  karabiber

  Yumuşak avokadoyu çatalla ezip içine ince kıyılmış dereotu, maydanoz, tuz, karabiber eklenir. Üzerine zeytinyağı ve limon suyu ekleyip avokado sosu hazırlanır.

  Avokado sosuna arzuya göre kefir ile de yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir