Ayak Kokusundan Kurtulmanın Yolları Hakkında Bilgi

Ayak kokusunun nedenleri arasında pek çok farklı şeyden söz edebilmek mümkündür. Ve ayak kokusu nedeniyle, insanlar, çok önemli sıkıntılar yaşayabilmektedirler. Ayak kokusunun nedenleri arasında, sürekli ayakta çalışmak, çalışırken ayakkabılarını çıkartamamak…. gibi pek çok farklı şeyden söz edebilmek olanaklıdır. Peki ya ayak kokusundan kurtulmanın yollarını bilmek gerekir mi? Elbette… Bu yazımızda sizlere, ayak kokusundan kurtulmanın yollarını anlatacağız.

Ayak kokusunun nedenleri arasında yer alan en önemli sebep ayak terlemesidir. Ayak terlemesi ise, genel olarak, ayak kokusundan kurtulmanın yolları arasında, engellenmesi gereken, ilk faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayak kokusunun nedenlerinden olan ayak terlemesi, mantar; ve bakteriler ile birleşerek ayak kokusuna neden olmaktadır. Bundan dolayı, ayak kokusundan kurtulmanın yolları arasında, ayak terlemesini önlemek, ilk sırada yer almaktadır.

Ayak kokusundan kurtulmanın yollarından bahsetmek istersek, ayak kokusundan kurtulmanın yolları arasında ilk sırada, her gün aynı ayakkabının giyilmemesi gerektiği yer almaktadır. Ayak kokusundan kurtulmanın yolları arasında yer alan bir diğer unsur da, ayakların her gün, en az iki ya da üç sefer yıkanması; ve kurulanmasının gerekliliğidir. Ayak kokusunu önlemenin yolları arasında yer alan bir diğer faktör de, ayakkabı seçiminde dikkatli olunmasının gerekliliğidir. Ayakkabı seçiminde, sentetik ya da vinlex ayakkabıları seçmek yerine, ayaktaki nemi emebilecek deri; ya da kumaşların seçilmesi gerekmektedir.Ayak kokusundan kurtulmanın yolları arasında yer alan bir diğer unsur da, ayak derisinin kuru kalmasını sağlayan spreylerin ayaklara uygulanması gerektiğidir. Ayak kokusundan kurtulmanın yolları arasında yer alan bir diğer şey ise, ayak parmaklarının aralarının düzenli olarak havalandırılmasının gerekliliğidir. Sıcak havalarda, ayakların, kapalı bir spor ayakkabı içerisinde uzun saatler kalması da ayak kokusunun nedenleri arasında sayılmaktadır. Bundan dolayı, ayakların havalandırılması, ya da açık ayakkabılar giyilmesi de, ayak kokusundan kurtulmanın yolları arasındadır. Ayak kokusundan kurtulmanın yolları arasında yer alan bir diğer unsur da, ayağa mantar bulaştırabilecek ortamlarda dikkatli olunmasının gerekliliğidir. Yüzme havuzları; ve giyilen terlikler, bu anlamda çok dikkatli seçilmelidir.

Ayak kokusundan kurtulmanın yolları arasında yer alan bir diğer unsur ise, ayakların pudralanması sırasında, ayakların terlemesini önleyen pudraların tercih edilmesi gerektiğidir.

Share Button

2 Comments

  1. Ferdi 30 Mart 2012
  2. admin 21 Mayıs 2013

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir