Ayak Kokusuyla Böyle Başa Çıkın

Ayak kokusu, pek çoğumuzun hayatını oldukça olumsuz yönde etkileyen bir durum; ve istesek de istemesek de bu durumla zaman zaman hepimiz baş etmek zorunda kalıyoruz. Nedenine gelince: Şu anda, hepimizin ayağında, milyonlarca mikroskobik canlı dolaşıyor… Bu durum sizi huzursuz etmesin, doğduğumuz günden beri geçerli olan bu durumun farkına yeni varmış olmanız sizi korkutmuş olamaz..

Ayağımızda dolaşan mikroskobik canlıların adları bakteri. Bakterilerin yaşam ortamı ayaklarımızda sağlanıyor. Ve bu bakteriler, ayaklarımızda bir takım yağları salgılamaları ile biliniyor. Bakterilerin salgıladıkları yağlar ise, ayaklarımızda, dikkat etmediğimiz dönemlerde, çekilmez dereceye varabilen kötü kokulara neden olabiliyor; ve ayak kokusu ile baş etme zamanı başlıyor. Neler yaparız da ayak kokusundan kurtulabiliriz? Bu sorunun cevabını birlikte bulalım, belirtilen önerilere dikkat edelim; ve ayak kokusu sorunundan tamamen kurtulalım… Eğer bu durum sizin için de kulağa hoş geliyorsa, bakın ayak kokusundan kurtulmak için alınması gereken önlemler neler:

Ayak kokusundan korunmak için alınması gereken önlemlerin başında, ayaklarımızı temiz tutmamızın olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ayak kokusunu önlemede, sadece ayakların temizliği bir anlam ifade etmemektedir. Ayaklarınızı kokutan ayakkabılarınızı giymemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, ayaklarınızı sabunlasanız; hatta parfümlerle de yıkasanız; yine de kokan ayaklara sahip olacaksınız.

Zaman zaman ayaklarınız terler. Terli ayakta giyilmiş olan çorap ise, ayaklarınızın kokmasına neden olmaktadır. Günde en az bir sefer, ayaklarınız terlediğinde, çoraplarınızı ve ayakkabılarınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Ancak, ayaklarınız terlediğinde değiştirdiğiniz çorap ve ayakkabı da tek başına bir anlam ifade etmeyecektir. Bununla birlikte, yeni çorabınızı giymeden önce ayaklarınızı yıkamanızın da büyük önemi bulunmaktadır.

Ayak kokusu için ayağa giyilen çorabın cinsinin de önemi vardır elbette. Örneğin, ayağınızdaki teri çekebilecek bir pamuklu çorap giymeyi tercih ederseniz, ayaklarınızın hem daha rahat ettiğini göreceksiniz; hem de ayak kokusu sorunu ile baş etmek durumunda kalmayacaksınız.

Deri ayakkabıların en kaliteli ayakkabılar olduğunu da biliyoruz; ancak ayak kokusuna en yatkın ayakkabılar olduklarını da biliyoruz. Bu nedenle, ayaklarınızın, ayakkabı içinde nefes alabileceği ayakkabılara sahip olmaya özen gösterin.

Son olarak da, ayaklarınızın çok terlediğini düşünüyorsanız, içerisinde, siyah demlenmiş çay bulunan bir leğene ayaklarınızı koyarak dinlendirin. Siyah çay içinde bulunan asitler, ayaklarınızdaki bakterilerin ölmesini sağlayacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir