Ayak Mantarı Bulaşıcı mı? Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır? Sebepleri Nelerdir?

Ayak mantarı bulaşıcı mıdır? Ayak mantarı insana nasıl bulaşır. Bulaşma nedenleri nelerdir? Ayağınızda ayak mantarın varsa tedavi edilmezse ne olur?

Ayak Mantarının Sebepleri, Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır, Ayak Mantarı Bulaşıcı mı, Ayak Mantarı, Ayak Mantarı Nasıl Geçer, Ayak Mantarının Nedenleri

Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır? Ayak Mantarı Bulaşıcımıdır?

Ayak mantarı bulaşıcı mıdır? Bu soruyu şöyle cevaplayalım. Ayak mantarı dermatofit dediğimiz epidermofiton ve trikofitonlar denilen mantar tiplerince oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Ayak mantarı hastalığı bize çevreden bulaşıyor. Genellikle mantarlar bize hayvanlardan ve insanlarda bulaşır. Biz ayak mantarını daha çok insanlarda kapıyoruz. Ayak mantarının bize bulaşmaması için bazı hususlara dikkat etmemiz gerekiyor. Bu hususlar ise şöyle mantar ıslak zeminleri ve nemliliği çok sever. Bu nedenle ortak kullanılan duş alanlarında terlik giyilmesinde fayda vardır buradan bulaşabilir. Başka kişilerini terlik ve ayakkabılarının giyilmesi yolu ile mantar geçebiliyor. Ayrıca naylon çorapların giyilmesi terlemeyi artıracağı için veya bütün gün ayağın kapalı ayakkabılar içinde kalması terlemeyi artıracağı için abdest almak sık sık ayağın ıslak kalmasına neden olduğundan mantar oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle ayağımızın kuru olmasına dikkat etmeliyiz.

Bunların dışında diyabet ve bazı ailesel yatkınlıklar, ayak mantarı genetik faktörler bağlı olarak da çıkabilir. Bunlarda mantar enfeksiyonun oluşmasını kolaylaştırmaktadır.

Ayak Mantarı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Eğer ayak mantarı zamanında tedavi edilmezse tırnaklara yerleşip tırnak mantarına neden olacağından tedavi oldukça güçleşir. Normalde ayak mantarının tedavisi çok kolayken tırnak mantarının tedavisi daha güçtür. Çünkü uyumu zordur. En az 6 aylık bir tedavi gerektirir. Bu yüzden ayak mantarı tespit edildiğinde erken evrelerinde hemen tedavi edilip ıslak kalmamasına dikkat etmek bulaşıcılığın azalması ve vücudun diğer yerlerine yayılmasını engellemek için önem taşımaktadır.

Ayak Mantarı Nasıl Bulaşır, Ayak Mantarı Bulaşıcı mı, Ayak Mantarı, Ayak Mantarı Nasıl Geçer, Ayak Mantarının Nedenleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir