Ayak Mantarının Belirtileri Nelerdir? Ayak Mantarı Nasıl Anlaşılır?

Ayak mantarının sebepleri ve nasıl oluştuğu hakkında bilgiler verdikten sonra ayak mantarının belirtileri nelerdir. Ayak mantarı olduğu nasıl anlaşılır? bu soruyu ise şöyle cevaplayabiliriz; ayak mantarı özellikle ayağın en nemli yeri olan 4. ve 5. parmakları arasında başlar burada hafif bir beyazlanma hafif bir kaşıntı şeklinde başlar. Eğer bu durum anlaşılır zamanında bir tedavi başlanmazsa buradan yayılır. Pullanmalar başlar, kızarıklık oluşur. Ayağın üst kısmı veya alt kısmına doğru yayılır. Kuru tip denilen ayak tabanına tutunan mantar tipinde ayak altında kızarıklık ayak derisinde kalınlaşma ,deri çizgilerinde beyazlanmaların olması gibi belirtiler verebilir. Sulantılı tipte ise küçük küçük su toplayan yaracıklar ortaya çıkar. Mantar çok bulaşıcıdır. Kaşıyarak bu mantarı başka yerlere taşımamız mümkündür. Kasıklara vücuda taşınabilir. Bunun için ayak mantarı ile temas eden ellerin hemen yıkanması gerekir.

Ayak Mantarının Belirtileri, Ayak Mantarı Nasıl Anlaşılır, Ayak Mantarı, Tırnak Mantarı

Ayak mantarlarının tedavisi kolay olsa da eğer bu durum geciktirilir ve tedavisi yapılmazsa ayak tırnaklarına geçtiği zaman tedavi güçleşir. Tırnak mantarı genellikle ayak baş parmağından başlar. Tırnak mantarı ise tırnakta kalınlaşma, sarı renk değişimi ve tırnağın yatağının un gibi ufalanması şeklinde belirti verir. Bu durumda mutlaka gerekli tedavinin alınması gerekir.

Ayak mantarı kötü kokuların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu da toplum içinde size rahatsızlık verir. Çok kaşıntı yaptığı için kaşıma ile sekonder enfeksiyonların gelişmesi mümkün olmaktadır. Kaşımamaya özen gösterip mümkün olduğunca tedavisine bakılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir