Ayakta Nasırı Olanlar Ne Yapmalı?

Derinin sürtünme gibi nedenlerle kalınlaşmasına nasır deniliyor. Aslında derinin maruz kaldığı duruma göre kendini koruma durumu. Genelde çok sıkı giyilen ayakkabılar ya da ayağın sürekli aynı hareketi sürtünerek yapmak zorunda kalmasından oluşuyor. Namaz kılanlarda oturma şeklinden dolayı, yine yoga yapanlarda aldıkları pozisyonlardan dolayı nasır oluşabiliyor. Yüksek topuklar, sivri uçlu ayakkabılarda buna neden oluyor. Çünkü parmakların birbirinin üstüne binmesi, aşırı topukla ayağın aşırı baskı görmesibuna neden oluyor. Ayağın kendi yapısı da buna neden aşırı kemikli ayaklarda çok rastlanıyor. Yumsak nasır ve sert nasır diye ayrılıyor. Genelde ayak parmaklarında görülen yumuşak nasır. Bu nasırların çoğu ciddi ıstıraplara neden oluyor ve fiziki hareketlerimizi kısıtlıyor. Nasır, derinin kalınlaşması ve renginin koyulaşmasından ötürü de hiç hoş görünmüyor. Bu görüntü bayanlar için ağrının kendisi kadar rahatsızlık yaratıyor.

ayaktaki nasir nasil iyilesir

Nasırı önlemek için ayağınızı içinde tutabileceğiniz ısıda bir suya bir su bardağı elma sirkesi koyarak içinde bekletin.( yaklaşık 40 dakika ) Yatmadan hemen önce yaptığınız bu uygulamadan sonra üzerine yağlı bir krem sürüp, çorabınızı giyerek yatın. Kreminiz E vitamini ya da lanolin içeren bir krem olursa tedavi daha hızlı sonuç verir. (badem yağı da sürebilirsiniz.) Bu işlemi üç gece yaptıktan sonra dördüncü seferde krem sürmeden duşa girip ayağınızı sabun köpüğü ile yumuşattıktan sonra topuk taşı veya ponza taşı ile sürtün. Hem renginin açıldığını hem de nasırınızın geçtiğini göreceksiniz.

Nasırınızı tedavi ederken, nasır etrafında kızarıklık, aşırı hassasiyet gördüğünüzde muhakkak hekiminize başvurun. Şeker ve dolaşım bozukluğu olan hastaların özellikle çok dikkatli olmaları gerekiyor. Nasırı keserek almaya çalışmak çok ciddi sıkıntılara yol açabilir.

Yazar: Emine Genç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.