Ayranın Faydaları Nelerdir?

Ülkemizin önemli içeceklerinden biri olan ayran yazın sıcak günlerinde susuzluğumuzu gideren ayran yoğurdun tüm besleyici özelliklerini içinde barındıran su katılması ile elde edilen bir besindir. Günlük hayatımızda oldukça fazla kullanabileceğimiz bir besindir ama öncelikle bilmeliyiz ki ayran sulandırıldığı zaman içindeki herhangi besin öğesini kaybeder mi kaybetmez mi aslında bir  ayran sadece su katıldığında ve belli oranlarda da tuz  ilave edildiğinde sadece içeriklerini değiştirir bunun dışında da teknolojide ayran kültürü kullanılarak ayran elde edilir.

Ayranın Faydaları Nelerdir?

* Ayran insan sağlığı için çok faydalı bir besindir. Ayran özellikle yaz aylarında vücudumuzda kaybolan bir takım mineral ve vitaminleri yerine koyabilme karşılayabilme özelliğine sahiptir.

* Ayranın içeriğinde B grubu vitaminler fazla olup kalsiyum açısından da zengindir.

* Ayranın içine eklenen tuz vücuttaki tuz kaybını önlemenin en ideal ve sağlıklı yoludur.

* Ayranın faydalarını sıralamaya devam ederken ayranın bir başka özelliği de detoksifiye edici yani temizleyici özelliğidir.

* Çocuk beslenmesinde önemli yeri olan ayran tüketilmesi durumunda boy uzamasında sağlıklı beslenmeye adım atmasında yardımcı bir besin olmaktadır.

* Ayran aynı zamanda tokluk hissini de artırıcı bir özelliğe sahiptir. Özellikle kilo verme programlarında ayran çok kullanılan besinlerden bir tanesidir. Ayranı bu programlarda daha cazip ve daha güzel kullanılabilir hale getirmek için içine ilave edeceğimiz nane, fesleğen, dereotu hem tadını artırmakla kalmaz aynı zamanda tokluk hissimizi de artırır.

* Eğer ayranı yavaş yavaş biraz ağzımızda tutarak içersek de o korktuğumuz gaz ve şişkinlik hissi ile de karşılaşmayız.

* Aynı zamanda yine ayran şeker değeri yüksek besinlerin emilimini yavaşlattığı için yine kilo verme programlarının vazgeçilmezlerinden bir tanesidir.

Ayranın Faydaları
Ayranın Faydaları

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir