Ayva Çiçeği, Ayva Çekirdeği Ve Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Sizlere bu yazımızda ayvanın faydalarından kısaca söz ederek ayva hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız. Ayva ve ayvanın faydaları hakkında bilgi sahibi olmalıyız, çünkü ayvanın faydaları o kadar eski çağlardan bu yana biliniyor ki, bilgi çağını yaşadığımız bugünlerde biz bu mucizevi meyveyi tanımazsak çok büyük bir yanılgı içerisine düşebiliriz.

Ayva Ve Ayvanın Faydaları

Ayva Roma’lılardan bu yana kullanılmakta olan bir meyve olmakla birlikte, sadece meyveleri değil, çiçekleri de kullanılmakta idi.. Gerek parfüm, gerekse bal yapımında, Roma’lıların ayvadan yararlandıklarını belirtebiliriz. Ülkemizde çok fazla üretimi gerçekleştirilen ayvanın fiyatı da bu nedenle uygundur, ayvanın faydalarından bu nedenle, herkesin yararlanması olanaklı hale gelmektedir. Peki ayvanın faydaları nelerdir? Ne gibi faydalarından yararlanabiliriz?

Ayvanın faydaları arasında ilk olarak çocuk sağlığının korunmasından söz etmek gerekmektedir. Büyümeyi, ve gelişmeyi hızlandıran ayvanın faydaları arasında, insan vücudunun hemen hemen tüm organlarına yetecek etkiden söz etmek gerekmektedir. Bağırsaklarda; ve midede bulunan zararlı maddeler ayva tarafından vücut dışına atılabilirken, sinir sisteminin güçlenmesini olanaklı hale getiren ayvanın faydaları arasında cilt ve tırnak parlaklığının söz konusu olduğunu da belirtmekle beraber, sindirim sisteminde gözlemlenen hazımsızlık probleminin giderildiğinden de söz etmek gerekmektedir.

Soğuk kış aylarında sık olarak karşılaşılan nezle, grip gibi problemlerin giderilmesine destek olabilen ayva, aynı zamanda ishal probleminin de giderilmesini olanaklı hale getirirken, vücut direncini arttırması dolayısı ile bireylerin daha zinde olmalarını olanaklı hale getirmektedir. Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde de destekleyici unsur olan ayvanın faydaları arasında varis oluşumunu önlemek, eğer oluşmuşsa da tedavisini olanaklı hale getirmesinden söz edilmektedir. Ağız kokusunu gidermek, cinsel gücü arttırmak, damar sertliğini kötü kolesterolü düşürerek önlemek, ağız yaralarını iyileştirmek, balgam söktürmek, kronik öksürüğü gidermek, bronşit tedavisi; ve solunum yolları hastalıklarının tedavisi… gibi pek çok unsuru olanaklı hale getirmek için de ayvanın faydalarından yararlanılması önerilmektedir.

Ayva Çiçeği ve Çekirdeğinin Faydaları

Anne sütünü arttırmak, baş ağrısı problemini gidermek; ve de kalbi güçlendirmek için ayva çiçeğinden yararlanılır. Bu etkileri elde etmek adına, kaynatılan ayva çiçeğinin suyunun içilmesi gerekmektedir. İdrar yollarının iyileştirilmesi adına ise, ayva kabuğunun kaynatılarak suyunun içilmesi gerekmektedir. Ayva çekirdeğinin faydalarına baktığımızda ise dudak çatlaklarının iyileşmesinden söz edebiliriz. Bunun için su içerisinde kaynatılan ayva çekirdeği suyu ile, dudakların yıkanması önerilmektedir. Uykusuzluk problemine iyi gelmesi, ve sakinleştirici olması dolayısı ile ayva yapraklarının kaynatılarak suyunun içilmesi önerilmektedir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir