Ayva Tatlısı Tarifi (Elmalı, Cevizli)

Ayva mevsiminde bulunduğumuz şu günlerde sizde benim gibi ayva tatlısı yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ayva tatlısı nasıl yapılır, ayva tatlısı için gerekli malzemeler nelerdir, ayva tatlısı tarifini detaylı bir şekilde sizlere anlatmaya çalışacağım. Ayva tatlısına geçmeden önce kısa bir süre önce ayvanın faydalarını anlattığımız yazımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Ayva Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler:

4 adet ayva
1 bardak toz şeker
10 adet karanfil
2 adet çubuk tarçın
3 adet
elma
bir avuç iç ceviz
ayvaların çekirdekleri
1 adet limon
1 bardak su
50-60 gr lohusa şekeri
tereyağı

Ayva Tatlısı Tarifi:

Öncelikle ayvaların kararmaması için yarım limonumuzu su dolu bir kabın içine çekirdekleri ile birlikte sıkarız. Muhtelif yerlerinden kürdanla deldikten sonra limonlu suda 10 dk. kadar bekletiyoruz. Bu limonlu suyu ayvaların kararmaması için hazırlıyoruz.

Ayvaları ve elmaları güzelce yıkadıktan sonra önce ayvaların dış kabuklarını soyarız. Soyduğumuz ayvaları ortadan ikiye kesiyoruz  çekirdeklerinin olduğu kısmı hafif oyarak çekirdek olan kısmı alıyoruz ve çekirdekleri bir kenara ayırıyoruz daha sonra çekirdekleri renk vermesi için kullanacağız. Önce kararmasını engellemek için yarım limonu ayvaların dış ve iç kısmına sürerek  limonlu suyun içinde bırakıp bekletiyoruz.

Ocağın üzerine aldığımız tencerenin içine bir bardak su koyup içine 5-6 yemek kaşığı şeker döküyoruz. Karanfilleri içine atıp ardından çubuk tarçınları ikiye kırıp içine atıyoruz kaynamaya bırakıyoruz. Renk vermesi için lohusa şekerini ve ayva çekirdeklerini de içine koyarak tencerenin kapağını kapatıp biraz kaynamaya bırakıyoruz.

Tenceremizdeki şerbet kaynamaya devam ederken 2 adet elmanın kabuklarını soyarak rendeliyoruz. Bir tavada 2 yemek kaşığı kadar tereyağını eritip içine rendelenmiş elmaları ve ceviz ile karıştırarak tavanın içine boşaltıp karıştırarak soteliyoruz arzu ederseniz içine az miktarda toz tarçın da atabilirsiniz ancak daha önce kabuk tarçın kullandı iseniz gerek yok. Biraz yumuşamasını bekleriz.

Tenceremiz de kaynayan suyun içerisine ayvaları tek tek yerleştiririz. Kısık ateşte ayvaların suyu çekip yumuşamasını bekliyoruz. Taşmamasına dikkat edin. Üzerine birkaç damla da zeytinyağı gezdiriyoruz.

Ayvalar yumuşadıktan sonra içine koyacağımız elmalı cevizli karışımda kavrulup yumuşamış olacaktır. Bundan sonra ayvaları fırın tepsisine dizip elmalı karışımdan içlerine doldururuz, tencerede artan suyu ayvaların üzerinde gezdirerek dökeriz ayvaların üzerine 1 yemek kaşığı şeker dökebiliriz eğer çok şekerli sevmiyorsanız toz tarçında dökebilirsiniz.

Yaklaşık 180 dereceye ayarlı fırın da yaklaşık 15 dakika pişiridikten sonra ayva tatlımız servis edilmeye hazır olacaktır.

Klasik Ayva Tatlısı Tarifi:

Malzemeler: 1 kg ayva,  750 gr toz şeker, 1 su bardağı su, Karanfil ve ayva çekirdeği

Üzerini süslemek için : Kaymak ve ceviz

Tarifi: Yukarıdaki gibi aynen ayvaları düz ve geniş bir tencerenin içerisine yanyana diziyoruz toz şekeri ve suyu ilave ettikten sonra karanfil ve ayva çekirdeklerini de ekleyip kısık ateşte pişiriyoruz. Üzerine birkaç damla da zeytinyağı gezdiriyoruz. Piştiğinde ayvalarımızı bir müddet  soğumaya bırakıyoruz. Daha sonra servis ederken ayvaların üzerini şerbeti ile ıslattıktan sonra orta kısımlarına kaymak ve cevizle süsleyip servis yapıyoruz. Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir