Azospermi nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Azospermi nedir? Belirtileri nelerdir?

Azospermi alınan meni örneğinde hiç sperm olmaması anlamına gelmektedir. Nüfus yoğunluğu içerisinde %1’lik dilimde, çocuğu olmayan erkeklerde ise %10-15’lik dilimde azospermi görülmektedir. Azospermi iki başlık altında incelenecek olursa,

1) Tıkanıklığa bağlı olan,

2) Tıkanıklığa bağlı olmayan şeklinde ikiye ayrılabilir.

Tıkanıklığa bağlı olan azospermide rahatsızlık doğuştan sperm kanallarının eksikliği ya da çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşabilir.

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermide ise hastalık genetik etmenler, testislerin doğuştan yukarıda olması, bazı hastalıklar ve radyasyon gibi etkenlere bağlı olabilir.

Eğer hastalık tıkanıklığa bağlı bir durumdan dolayı oluşuyorsa çeşitli cerrahi operasyonlar sonucunda bu sorun çözümlenebilir. Tıkanıklığa bağlı olmayan durumlarda ise tedavide tek yol cerrahi operasyonlar ile sperm elde edilmesi ve mikroenjeksiyon uygulamasıdır. Tıkanıklığa bağlı oluşan sorunlarda yapılacak cerrahi müdahaleler ile elde edilen sperm, tüp bebek ya da aşılama şeklinde kullanılabilir fakat, başarı şansı oldukça düşüktür.

Azosperm, Azosperm 2012, Azosperm belirtileri, Azosperm için çakşır otu, Azosperm tedavisi, Azosperm tüp bebek, Azospermi belirtileri, Azospermi Nedenleri Nelerdir, Azospermi Nedir, Azospermin nedenleri

Azospermi Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle bir hastaya azospermi tanısının konulabilmesi için en az 1’er ay arayla alınacak olan meni örneklerinde hiç sperm olmaması gerekmektedir. Açık bir ifade ile kişinin azospermi olup olmadığı ancak yapılacak olan testler sonucunda belirlenebilmektedir.

İkinci aşamada hastadan alınan örnekler azospermi bulgularını doğuruyor ise hastaya, testis muayenesi, hormon testleri ve ultrasonografi uygulanır. Elde edilen bulgular üroloji uzmanları tarafından değerlendirildikten sonra gerekli tanı konur ve hastanın azospermi olduğuna karar verilir.

Yukarıda belirtilen tüp bebek uygulaması içinse bazı genetik testlerin yapılması gerekmektedir. Öncelikle hastada sağlıklı yaşayan sperm bulma oranı oldukça düşüktür ancak olası durumlarda dahi bulunan spermlerin doğacak çocuğa bazı genetik bozukluklar aktaracağı bilinmelidir.

Azosperm, Azosperm 2012, Azosperm belirtileri, Azosperm için çakşır otu, Azosperm tedavisi, Azosperm tüp bebek, Azospermi belirtileri, Azospermi Nedenleri Nelerdir, Azospermi Nedir, Azospermin nedenleri

Azospermi Nedenleri Nelerdir?

Azospermi nedenleri üç kısımda incelenebilir.

1) Pretestiküler nedenler,

2) Testiküler nedenler,

3) Posttestiküler nedenlerdir.

Azospermi’de pretestiküler nedenler nelerdir?

Hormonal etmenlerden dolayı sperm üretiminin durması, en sık karşılaşılan durumdur. Pretestiküler nedenler genellikle azospermi içerisinde diğer etmenlere göre daha az görülür. Testisde sperm üretimiyle görevli olan FSH, LH ve testosteron gibi hormonların, çeşitli iletim aşamalarında kusurlu sonuçlar doğurması nedeniyle görülür.

Azospermi’de testiküler nedenler nelerdir?

Testisde sperm üretiminin olumsuz etkilenmesi nedeniyle görülür. Doğuştan gelen hastalıklar, sonradan karşılaşılan enfeksiyonlar, tümör ve cerrahi operasyonlar en belirgin nedenleridir. Ayrıca, kemoterapi, radyoterapi gibi uygulamalarda sperm üretiminin durmasına yol açabilir.

Azospermi’de postestiküler nedenler nelerdir?

Azospermi’de %40-45’lik oranla en sık görülen sorunlardan birisidir. Bu durum sperm taşıma kanalları ile doğrudan alakalı olup, kanalların tıkanması, fonksiyonel bozukluklar yaşaması postestiküler azospermiye neden olabilir. Sonradan oluşabilecek bozukluklar yine aynı sorunun etkili olmasına neden olabilir.

2 Comments on “Azospermi nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?”

  1. 6.12.2011 tarihinde prostat operasyonu geçirdim daha sonra süre içinde 1.7.2012 tarihine kadar cinsel gücümde azalma hatta yok olmak ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayım bundan bir ay önce doktoruma baş vurdum bana vigra içerikli bir ilaç tavsiye etti kendime gelmiş olmak ile birlikte meni akmamakta aktıysada çok az bir şekilde oluşmaktadır.bu durum karşısında AFRODİZYAK içerikli doğal ürünlerden yaralanmak için girişimde bulundum henüz kullanıma geçmedim bu konuda önerilerinizi bekliyorum saygılarımla.

  2. Eşim uzun yıllar(15)yıl kadar bir fabrikada usta başı olarak çalıştı,bu sonuçta hiçbir rahatsızlığı yokken işi terk etmesinin ardından mide kasılması hasımsızlık şime bunaltı gibi sebepler sonucu rahatsızlık belirtileri başlamış her ne kadar gerek noroloji,gatroloji vb.doktorlara gitmemize karşın hiçbir resmi sonuca ulaşamadık sonuç ne olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir