Babalar Günü Ne Zaman? Babalar Günü Haziranın 3. Pazar Günü

Ülkemizde ve dünyada kutlanan bir takım özel günler bulunmaktadır. Bu özel günler, bazen tüm dünyada aynı gün kutlanırken; bazen de, aynı özel günler, dünyanın farklı ülkelerinde, farklı günlerde kutlanmaktadır. Türkiye’de babalar günü ne zaman diye soranlar var ise, Türkiye’de babalar günü, her sene, Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanmaktadır. Babalar günü 2014, 15.06.2014’de kutlanacaktır. Türkiye’de bu sene babalar günü ne zaman diyenleriniz için cevap, 15 Haziran 2014‘dir. Babalar günü 2014, tüm babalar için, babalar günü hediyeleri; ve babalar günü mesajları; aynı zamanda da babalar günü şiirleri ile kutlanacaktır.

2014 babalar günü

Babalar günü, anneler günü kadar eski bir geçmişe sahip değildir; ancak babalar gününün de bir tarihi olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Babalar gününün, Antik Roma’da kutlandığını söyleyen tarihçilerimizin de bulunduğunu belirtmek isteriz. Bir grup tarihçi ise, babalar gününün ortaya çıkışı ile ilgili bir tarih vermezken; Batı Virginia’da ortaya çıktığını belirtmektedirler. Babalar gününün Batı Virginia’da ortaya çıktığını söyleyen tarihçiler, John Dowdy adlı kişinin, annesinin ölümünün ardından, anne yerine koyduğu babası için, bir babalar günü kutlaması düzenlemek istediği belirtilmektedir. Babalar gününün de bu olay sonrasında ortaya çıktığı savunulmaktadır. Bu düşünceyi savunan tarihçilere göre, John Dowdy, annesinin, 6. çocuğunu dünyaya getirirken öldüğünü, onun yerine babasının, çocuklarına kol kanat gerdiğini; bu nedenle de babalar günü olarak kutlanan bu günün, John Dowdy’e armağan edildiğini savunmaktadırlar.

Babalar günü tarihçesine baktığımızda, babalar gününün ilk olarak 19 Haziran 1910’da Washington’da kutlandığını görüyoruz. Bundan sonraki senelerde ise, yavaş yavaş diğer eyaletlere yayılmaya başlamıştır. Babalar günü, resmi olarak ilk kez, 1924 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanmıştır. 1966 yılında ise, babalar gününün, her senenin, Haziran ayı üçüncü pazar günü kutlanacağının açıklaması yapılmıştır.

Babalar günü ne zaman sorusunun cevabı, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, her Haziran ayının üçüncü Pazar günüdür. Babalar günü 2011 19 Haziran 2011’de kutlanacaktır. Babalar günü 2011’de babalarınızı kutlamanın en güzel yolu, ona sevginizi vermek olacaktır. Babalarımıza babalar günü hediyesi seçmek ise, annelerimize anneler günü hediyesi seçmekten çok daha zordur. Babalarımıza babalar günü hediyesi olarak verebileceğimiz en güzel hediye, bir öpücük ile birlikte, ”seni seviyorum babacığım”dır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir