Bağırsak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir? Bağırsak İltihabı Tedavisi

Bağırsak iltihabı ülseratif kolit ile ilgili bu yazımızda bağırsak iltihabı nasıl tedavi edilir, bağırsak iltihabı tedavisi hakkında bilgiler yer almaktadır.

Bağırsak iltihabı, ülseratif kolitte, alevlenmeler, yatışmalar görülmektedir. Alevlenme dönemi sonunda hastalık sessiz bir seyire girmekte ve genelde yatışma döneminde sancılar ortadan kalkmaktadır.

ülseratif kolit tedavisi
Bağırsak İltihabı Tedavisi, Ülseratif Kolit Tedavisi, Ülseratif Kolit Nasıl Tedavi Edilir

Bağırsak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Hastalığın teşhisinde fiziki muayene, hastanın sağlık sorununu anlatması, kalın bağırsakların görüntülenmesi ve laboratuvar bulguları kullanılmaktadır.

Bağırsak iltihabı tedavisinde hastalığın seyri ve son durumu çok önemlidir. Tedavi aşamaları, hastalığın etkilediği bağırsak alanına göre doktor tarafından belirlenmektedir.

Tedavi sırasında genellikle ağızdan alınan ilaçlar ve makattan alınan lavmanlar kullanılmaktadır. İstenilen sonuçların alınamadığı durumlarda ise ağızdan ya da damar yolundan kortikosteroid ilaçlar verilebilmektedir.

Kortikosteroid ilaçlar ile yapılan tedavilerde tedavi süresinin üç ayı geçmemesi önemlidir. Ayrıca tedavi sırasında hastaların doktor gözetiminde tutulması ve doktor tavsiyesi olmadığı sürece ilaçları bırakmaması gerekmektedir. Kortizon tedavisi gerekli sürenin aşılması ve tedavinin uzaması durumunda diyabet, mide ülseri, katarakt, kemik erimesi ve kas incelmesi gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Bağırsak iltihabı tedavisinde bazen cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilmektedir. Şiddetli kanama ya da bağırsak delinmesi durumunda, acil cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Cerrahi müdahalede temel amaç hasta olan kolonun çıkarılmasıdır. Daha sonra ise kalan ince bağırsak karın duvarına bağlanmaktadır.

Bağırsak iltihabı ülseratif kolit belirtileri söz konusu ise gecikmeden doktora başvurunuz. Bağırsak hastalığı ülseratif kolit için Gastroenteroloji  Uzmanlarına gidebilirsiniz.

Not: Bağırsak iltihabı hastalığı ve tedavisi ile ilgili merak edilen konularda bilgiler verdik. Hastalığınızın teşhisi ve tedavisi için hasta ve doktorun yüz yüze gelmesi lazımdır. Bu sitenin doktorunuzun yerini almak gibi bir hedefi bulunmamaktadır. Amacımız sadece sizlere hastalıklar hakkında bilgi vermektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir