Bağışıklık Sistemimizi Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemi hakkında bugüne kadar çok şey yazılıp çizilmesine karşın, pek çok kişi bağışıklık sisteminin tam olarak vücudun neresinde olduğuna dair bir şey söyleyememektedir. Ancak basit bir tanım yapılması istendiğinde, vücudun koruyucu bekçisi olduğu rahatlıkla söylenebilir. Son dönemlerin korkulu rüyası haline gelen Corona Virüs ile yüz yüze gelmemek için de bağışıklık sisteminin güçlü olmasına gerek duyulmaktadır. Öyle ki: bağışıklık sistemi güçlü olanlar, Corona virüse ya hiç yakalanmamakta; yakalansalar dahi hafif belirtilerle rahatlıkla atlatabilmekte hatta bazıları hiç bir belirti vermemektedir.

Kanser gibi pek çok önemli hastalık da bağışıklık sisteminin güçlü olmasına bağlı olarak ortaya çıkmakta ya da daha kolay iyileşebilmektedir. Peki bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileridir? Bağışıklık sistemini ne güçlendirir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

■ Kefir: Evde yapılan kefir, yoğurt gibi mayalanmış yiyecek ve içecekler, çok önemli probiyotik kaynaklarıdır ve bağırsaklarda bulunan yararlı bakterileri arttırarak zararlı bakterilerle savaşmalarına olanak tanırlar. Sadece bağırsaklarda gerçekleşen bu bakteri savaşı dahi uzmanlara, bağışıklık sisteminin bağırsaklarda olduğu düşüncesini sağlamaktadır.

■ Turşu: Tıpkı ev yoğurdu ve kefirde olduğu gibi turşuda da fermente durumu söz konusudur; hatta mayalanması için beklemesi gereken süre ortalama 1 aydan fazladır. Dolayısı ile çok güçlü bir probiyotik ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer almaktadır.

■ Sirke: Fermente besinler arasında yer alan ve evde hazırlanması çok daha makbul olan bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden bir diğeri de sirkedir. Genel olarak elma sirkesinin kullanımı tavsiye edilmektedir. Ancak diğer sirke türlerinin her birinin de kendine göre faydalı pek çok özelliği bulunmaktadır.

■ Yaban Mersini: İçeriğinde bol miktarda flavonoid ve C vitamini bulunduran yaban mersini, bağışıklık sistemini ne güçlendirir sorusunun önemli yanıtları arasında yer almaktadır. Taze ya da kurutulmuş olarak tüketilebilir ve marketlerde ve aktarlarda kolayca bulunup temin edilebilir. Üst solunum yolu hastalıklarının, yaban mersini tüketen kişilerde, tüketmeyenlere oranla çok daha az görüldüğü, yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir.

■ Bitter Çikolata: Çok güçlü bir antioksidan olan Bitter çikolata, vücudu hastalıklara karşı savunmasız hale getiren serbest radikallerin vücuttan atılması üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Genel olarak şekersiz olması tercih edilen bu güçlü antioksidan, kalori bakımından oldukça zengin olması dolayısı ile az miktarda ama günlük ve düzenli olarak tüketilmelidir.

■ Zerdeçal: İçeriğinde bulundurduğu Kürkümin maddesi ve yüksek miktardaki antioksidan özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alan zerdeçal pek çok kişi tarafından sarı rengi ile bilinmekte ve değeri son dönemlerde oldukça iyi bilinmektedir. Kürkümin maddesinin etkinliğinin artması için zeytinyağı ve karabiber ile birlikte tüketiliyor olması çok önemli bir bilgidir. Zerdeçal sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda kansere karşı da oldukça etkilidir.

■ Zencefil: Pek çok hastalıktan koruma etkisine sahip olduğu, henüz hakkında yeterli araştırma yapılmasa da herkes tarafından bilinen zencefilin kullanım alanı oldukça zengindir: yemeklerde, tatlılarda baharat olarak kullanılabildiği gibi, çay olarak da hazırlanıp tüketilebilir. Pek çok kişi acı tadından rahatsız olduğu zencefili tüketmekten sadece bu nedenle kaçsa da, bu bitkinin etkinliği zaten sahip olduğu acı tattan gelmektedir. Çok zorlanılması halinde zencefil çayının içerisine az miktarda bal ilave edilerek kullanılabilir.

■ Sarımsak: Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alan ve adından doğal antibiyotik olarak da söz edilen sarımsak, soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok hastalığı önleme yönünde oldukça etkilidir. Ancak tıpkı zencefilde olduğu gibi, konu ile ilgili yeterli araştırma sarımsakta da yapılmış değildir. Ancak tansiyonu düşürme etkisine de sahip olması dolayısı ile kullanımında dikkatli olmak ve abartıya kaçmamak çok önemlidir.

■ Yeşil Çay: Çok etkili antioksidanlardan bir tanesi olan yeşil çay, bağışıklık sistemini ne güçlendirir sorusuna yanıt niteliği taşımasının yanında, zayıflatıcı etkileri de bulunmaktadır. Ancak içeriğinde kafein bulundurması dolayısı ile akşam saatlerinde tüketilmesi uykusuzluğa sebep olabilir. Ayrıca kalp sağlığı ile ilgili sorun yaşayanların, yeşil çay kullanımında dikkat etmeleri çok önemlidir. Çok etkili olması dolayısı ile risk faktörü taşıyanlar, kullanmadan önce doktorlarına da danışabilirler.

■ C Vitamini: İçeriğinde asit bulunduran portakal, limon, greyfurt, mandalina, kivi… gibi meyveler ile meyve şekerinden uzak durmak isteyenler için de kırmızı biber, önemli C vitamini kaynakları arasında sayılmakta olup, bu besinler asitli içerikleri ve sahip oldukları bol miktarda C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer almaktadırlar ve bolca, hiç bir yan etkiye maruz kalmadan tüketilebilirler. (Limonun tansiyon düşürme etkisi ve kan sulandırma özelliği bulunduğu için, tüketimi sırasında dikkatli olmak önemlidir.)

One Comment on “Bağışıklık Sistemimizi Güçlendiren Besinler”

  1. Bunu paylaştığın için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir