Bağışıklık Sisteminizi Böyle Güçlendirin

Kim istemez ki sağlıklı bir vücuda sahip olmayı? Bağışıklık sistemimiz kuvvetli olsun, en basit üşütme ya da soğuk algınlığında hastalanmamak; ya da kışın soğuk günlerinde dondurma yememize rağmen boğazımızı ağrıtmamak… Tüm bunlar, bir kaç yiyecek ile gerçekleştirilebilecek şeyler. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler ile daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanın elinizde olduğunu biliyor muydunuz?

Antibakteriyel, ve antivirüs olarak bilinen sarmısak, aynı zamanda da bağışıklık sisteminizi güçlendiren bir etkiye sahip olması ile bilinmektedir. İçeriğinde yüksek miktarda selenyum bulunduran sarmısak, aynı zamanda sülfür de içermektedir. Mide ve bağırsak sisteminizi çalıştırıp düzenlemekte, sarmısaktan iyi etki gösterecek bir başka yiyecek bulmakta zorlanabilirsiniz. Yemeklerinizin içine bir diş sarmısak ekleyerek düzenli bir tüketim gerçekleştirebilirsiniz.

Betakaroten kaynağı olan lahana, brüksel lahanası, brokoli; ve karnabahar da sizi serbest radikallere karşı koruyucu etki göstermektedir. Bu yiyeceklerin, aynı zamanda kalsiyum ve C vitamini de içermeleri, bağışıklık sistemini güçlendirici etki yaratmalarına yardımcı olmaktadır. Brokoli pişireceğiniz zaman, onu, domates ile pişirmeniz önerilmektedir. Domates de brokoli de kansere karşı koruyucu etki göstermektedirler. Karnabahar, içeriğindeki pek çok etkin madde ile, kanserle savaşan özelliğini gündeme getirmektedir. Bunun yanısıra, lahana, düzenli tüketildiğinde, kadınlarda meme kanseri riskini düşürürken; brüksel lahanası da, günlük tüketimde, gün içerisinde ihtiyacınız olan C vitaminini karşılayan özelliğe sahip.

Yeşil yapraklı bitkiler, bol miktarda, kalsiyum, C vitamini; ve betakaroten içermektedirler. İçeriklerinde A vitamini de bulunduran ıspanak ve diğer yeşil yapraklı yiyecekler, özellikle 35 yaş üzeri kişiler için yüksek miktarda kullanım gerektirmektedir. Çünkü içeriklerinde bol miktarda folik asit de bulundurmaktadırlar, ve folik asit, Alzheimer için önleyici etken niteliği taşımaktadır.

Portakal, üzüm, yaban mersini; ve kivi de büyük oranda C vitamini barındıran meyvelerdir. Ancak bu saydığımız meyveler içerisinde portakalı yerken, kabuklarını özellikle ince soymaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Kabuğun altındaki beyaz kısmı yiyebilirseniz, daha fazla C vitamininden faydalanma şansınız bulunacaktır.

Kültür mantarları da bağışıklık sistemini güçlendiren etkiye sahiptir. Protein açısından, etin yerini tutabilen mantarların, zehirli pek çok türü bulunması nedeniyle, kültür mantarları daha fazla tercih sebebi olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir