Bağışıklık Sisteminizi Doğal Ürünler İle Güçlendirin

Bağışıklı sistemi, vücudumuzu bazı mikroorganizmalara ve mikroplara karşı koruyan bir güvenlik duvarı olarak tanımlanabilir. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa hastalıklara ve sağlık sorunlarına karşı vücut direnci de o kadar fazla olacaktır. Bugün AIDS, kanser vb hastalıklar genellikle güçsüz bağışıklık sistemi nedeniyle vücutta daha hızlı ilerlemekte ve tedaviyi imkansız kılmaktadır. Ayrıca merkezi sinir sistemi üzerinde de güçlü bağışıklık sisteminin önemi büyüktür.

Bağışıklık sisteminde uygulanması gereken ilk şey düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığının kazanılması olacaktır. Ancak alkol ve sigara gibi ürünlerin tüketimi ile bozulan sistemi ancak doğru takviye ürünler ile eski haline çevirebilirsiniz. Bu gibi ürünlerin kullanımı ile zayıflayan bağışıklık sistemi diğer organların savunmasız kalmasına ve dolayısıyla birçok sağlık sorunun ortaya çıkmasına yol açacaktır. Bağışıklık sisteminin korunmasında bazı doğal ve bitkisel ürünler ile olumlu bir gelişme sağlanabilir. İşte o ürünlerden bazıları…

1) C vitamini eksikliğinde birçok sağlık sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle C vitaminin çok iyi bir antioksidan olduğunun unutmamalısınız. Savunmada görevli olan antikor üretiminde C vitaminin etkisi oldukça büyüktür. Ayrıca birçok kalp hastalığında ve tansiyon sorunlarında da yine C vitamini eksikliği kendini hissettirmektedir. C vitamini katkılı gıdaların tüketimi ile fonksiyonel bozuklukların önüne geçebilirsiniz.

2) Melatonin hücrelerin birbiri ile iletişim kurabilmesinde uyarıcı etki yaratan bir hormondur. Doktor tavsiyesi ile uyku öncesinde alınması durumunda düzenleyici bir etki yaratacaktır.

3) Üzüm çekirdeği özü, kötü huylu hücrelerin ve kanser hücrelerinin yok edilmesinde etkili olan bir maddeyi içinde barındırmaktadır. Bu nedenle kansere karşı korunmak için gün içerisinde tüketimi tavsiye edilen ürünler arasında yer almaktadır.

4)  Bilinen hali ile yüzyıllardır aktif olarak hastalıkları önlemede kullanılan zerdeçal, bağışıklık sisteminiz üzerinde de ek takviye olarak kullanılmaktadır.

5) Sarımsak, gün içerisinde yemeklerde ya da çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilen bitkisel ürünler arasında yer almaktadır. Sadece bağışıklık sistemi üzerinde değil aynı zaman da tansiyon ve kalp sorunlarında da iyileştirici bir etkisi bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir