Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer? Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

Günümüzde bahar yorgunluğu bir rahatsızlıktan çok gelip geçici bir sorun olarak görülmektedir. Araştırmalar, bahar yorgunluğunun bazı kalp rahatsızlıkları ve romatizmal hastalıkları tetiklediğini, tedavi edilmemesi durumunda ülser ve kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bahar aylarında hava değişimleri nedeniyle negatif iyonlarda artış yaşandığı ve bunu beyinde olumsuz etkiler yarattığı bilinmektedir.

Kış aylarını geride bıraktığımız bu günlerde sıcaklık etkisini iyice göstermeye başlamışken, birçok kişide aniden halsizlik, yorgunluk gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle bahar yorgunluğu yaşayan kişilerde ortak sorun, sürekli uyku isteği, eklem ağrıları olarak etkisini göstermektedir. Ayrıca mevsim değişiklikleri ile birlikte kış aylarında gizli kalan birçok hastalık aniden ortaya çıkabilir. Bu nedenle bahar yorgunluğunu gelip geçici bir sorun olarak görmek yerine, bir sağlık sorunu olarak görmeniz gerekmektedir.

Bahar Yorgunluğu Ne Gibi Etkiler Gösterir?

Yukarıda belirtildiği şekliyle bahar yorgunluğu, halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk gibi etkiler gösterebilir. Ancak bahar yorgunluğu önlem alınmaması ve kronikleşmesi durumunda yorgunluk sendromunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu gibi durumlarda kalp rahatsızlıkları, nefes darlığı ve kalp krizi gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Eklemlerde aşırı ağrı ortaya çıkacak ve konsantrasyon sorunu yaşanacaktır.

Alınabilecek Önlemler Nelerdir? Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

Bahar yorgunluğu ile mücadele de alınabilecek önlemler oldukça basittir. Ancak bu rahatsızlığın öncelikle basit bir sorun olmaktan çıkarılıp, bir sağlık sorunu olarak görülmesi gerekmektedir.

Öncelikle bol miktarda meyve ve sebze tüketilmeli ve su tüketimi artırılmalıdır. Ayrıca sık, sık düzeli olarak egzersiz yapılmalı ve kaliteli bir uyku düzeni oluşturulmalıdır. Uyku, vücudun ihtiyaç duyduğu dinginliğin alınmasına yardımcı olacak ve bünyenin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Bir diğer yöntem ise bahar yorgunluğunu tetikleyen sorunların tespit edilmesidir. Bu yoğun iş yaşamı olabileceği gibi herhangi bir aktivitenin ağır gelmesi de olabilir. Bu gibi durumlarda sorunun kaynağı tespit edilmeli ve tempo düşürülmelidir.

Mümkünde her gün kahvaltıdan önce 5 dakika yürüyüş yapılmalı ve kısa egzersizler ile kahvaltıya geçilmelidir. Ancak yapılacak yürüyüşleri yoğun negatif iyonların bulunduğu yağışlı ve soğuk havalar yerine sıcak havalarda yapmaya özen gösterin.

One Comment on “Bahar Yorgunluğu Nasıl Geçer? Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?”

  1. Bahar yorgunluğu yaşıyorsanız bahar yorgunluğuna iyi gelen bitkisel çay hazırlayabilirsiniz.

    Bahar çayı tarifi

    Yarım litre kaynar suyun için yarım çay bardağı adaçayı ve yarım bardak ıhlamur çiçeği, 1 parça taze zencefil ekleyip kapağını kapatıp 10-15 dakika demleyin. Süzün. Tatlandırmak isterseniz az bir doğal bal ekleyin.

    Bunu 12 yaşın üstündeki çocuklarda içebilir. Bu çayı yorgunluk hissettiğiniz zamanlarda hazırlayıp içebilirsiniz. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Şeker hastaları bal kullanamayacak

    Hamileler, tedavi gören kişiler bitkisel çayları doktorlarına danışmadan kullanmasınlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir