Bahar Yorgunluğu Nedir? Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmalı?

Bu yazımızda bahar yorgunluğu nedir, bahar yorgunluğuna karşı ne yapmalı, bahar yorgunluğuna karşı ne yemeli gibi konular hakkında bilgiler okuyacaksınız.

Bahar yorgunluğu bir hastalık değildir. Ancak gerekli önlemleri almadığınız taktirde kronik bir sorun haline gelebilir. Özellikle kış aylarından bahar dönemine geçildiğinde başta yorgunluk ve halsizlik olmak üzere birçok şekilde kendini gösterebilmektedir.

Bahar Yorgunluğu Nedir Bahar Yorgunluğuna Karşı Ne Yapmalı

Bahar yorgunluğu nedir? 

Kısaca yukarıda bahar yorgunluğu hakkında temel bir bilgi verdik. Daha detaylı açıklamak gerekirse bahar yorgunluğu;

Bahar aylarının gelmesi ile ortaya çıkan bu yorgunluk genellikle birkaç hafta etki göstermektedir. Mevsim değişimleri sırasında ortaya çıkan iyon dengesi, hava şartlarında yaşanan farklılıklar, ısı ve nem değişiklikleri bahar yorgunluğunun temel sebepleri arasında yer alır.

Bahar yorgunluğu çoğunlukla büyük şehirlerde ve şehrin stres hayatının yoğun olduğu bölgelerde görülmektedir. Yapılan araştırmalarda havaların ısınmasıyla birlikte buharlaşan su, nem ve elektrik yükünü artırmaktadır. Bu değişim insan vücudu üzerinde farklı etkiler yaratmaktadır.

Bahar yorgunluğuna karşı ne yapmalı? Bahar yorgunluğuna karşı ne yemeli?

Öğünlerde daha küçük porsiyonlar tercih etmeli ancak daha sık yemelisiniz. Bu sayede metabolizmanız daha hızlı olacaktır. Bol miktarda meyve ve sebze tüketmeli, vitamin ve mineral değeri yüksek olan gıdaları yemelisiniz. Özellikle bu dönemde B ve C vitaminleri ile Potasyum alımını artırmalısınız.

Hamur işi gibi ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, yağlı yiyecekler yerine kuru üzüm, fındık ve cevizi tercih etmelisiniz.

Günde 2-2,5 litre kadar su içmeli, uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Rahat bir uyku uyumak için, günlük düzenli bir uyku dilimi oluşturmalısınız.

Sizin için stres ve sıkıntı yaratan faktörleri çekim alanınızdan uzak tutmalısınız.

Bahar yorgunluğuna karşı ne yemeli?

Bahar yorgunluğuna karşı greyfurt, bol C vitaminli meyveler, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor mineralleri açısından zengin besinler tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir